"Nádherný gotický kostel, na jehož věž jsem mohl díky laskavému svolení pana faráře vystupovat i po zavírací době, za soumraku i svítání, byl zdrojem tolika prožití a tak hluboké inspirace, že jsem zpočátku téměř nemohl fotografovat. Zámek oproti tomu působil zcela jinak, vstoupil jsem jako tichý host do domu jednoho z nejznámějších českých šlechtických rodů a dlel dlouhé hodiny v místech, kde si generace Lobkowiczů hrály jako děti, dospívaly, bojovaly o své sny, ale také tento svět opouštěly, mnohdy v rozčarování. Radnice je místem jaksi nejsoučasnějším, ale o to více působivým,“ vypráví fotograf.

Obchvat Mělníka.
Mělník se dočká druhé etapy obchvatu. Ne všem je ale do zpěvu

Kniha se věnuje i objevu slavného Mělnického pokladu. Na celostránkových fotografiích si čtenář prohlédne trojici předmětů: pozdně gotickou monstranci, stříbrnou schránku na hostie a vyřezávaný dřevěný pohár.

Druhou polovinu knihy Trojice tvoří textová část. Autorem předmluvy je starosta města Ctirad Mikeš. O kostele a radnici napsali archiváři Nikola Michňová, David Fiedler a Dalibor Státník. Zámkem čtenáře provede jeho kastelán Jaromír Tůma.

Mělnické Regionální muzeum.
Muzea na Mělnicku oživují Vánoce. Adventem však nabídka nekončí

„Jediné, co mě trochu mrzí, je skutečnost, kdy se do knihy vešla přibližně jen polovina fotografií, které byly vytvořeny. Proto se třeba u zámku vůbec nedostalo na mnoho blízkých pohledů na nádherné detaily, které jsou pro atmosféru jednotlivých komnat velmi důležité,“ řekl kastelán.

Knihu lze zakoupit v Turistickém informačním centru Mělník, na Zámku Mělník a ve vybraných mělnických knihkupectvích.