Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše se referendum odehraje ve stejném termínu jako podzimní volby do poslanecké sněmovny.

„S vyhlášením referenda počítáme o letních prázdninách, i když už jsme stanovili jeho termín na 20. a 21. října. Musíme dodržet zákon, referendum totiž musí proběhnout do devadesáti dnů od jeho vyhlášení," vysvětlil starosta.

Náklady na uspořádání referenda se blíží ke čtyřem stům tisícům, přestože se odehraje společně s volbami do poslanecké sněmovny. „Budeme muset mít dvě volební komise, dvě urny a samozřejmě i hlasovací lístky," uvedl starosta Ctirad Mikeš, podle kterého bude obtížné sehnat lidi do obou komisí. Musí to být pouze občané města Mělníka.

Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat alespoň pětatřicet procent mělnických voličů. „A aby byla jedna z variant závazná, musí pro ni hlasovat alespoň čtvrtina všech místních voličů," připomněl starosta. Vedení města má už teď obavy, zda dorazí dost voličů, i když bude referendum ve stejných místnostech jako sněmovní volby.

Pokud by výsledky referenda o dalším osudu Ameriky nebyly kvůli nedostatečné účasti platné, museli by rozhodnout sami zastupitelé v rámci své přenesené působnosti. Výsledky úspěšného referenda platí podle předpisů po dobu dvou let. A město se tím musí řídit. Přesné znění otázky budou zastupitelé schvalovat na zasedání v pondělí 26. června.