Ze tří oslovených škol v mělnickém regionu nemá žádná požadovanou umělou ventilaci na toaletách. Všechny ale využívají přirozené odvětrávání pomocí oken. Proto peníze, které by musely za ventilaci vynaložit, použijí na aktuálnější investice.

Redaktoři Mělnického deníku oslovili tři školy, dvě v Kralupech nad Vltavou a jednu v Neratovicích. Chtěli zjistit, zda školy dodržují hygienické normy vydané ministerstvem zdravotnictví. Zaměřili se na velikost židliček, na fungování umělé ventilace na toaletách a na rozměry oken kvůli přirozené míře osvětlení.

Ve všech zmiňovaných školách už pořídili do tříd židličky podle hygienických regulí, problémem ale zůstávají ventilace a okna.

„Velikost oken nemůžeme nijak ovlivnit, řešíme spíš vhodné umělé osvětlení,“ řekla Miloslava Lamačová, ředitelka Základní školy 28. října v Neratovicích. Přísné hygienické normy u postavených budov, které se týkají velikosti oken, si zřejmě uvědomují také pracovníci hygieny.

„Nikdo nám nikdy okna neměřil. Za třicet let, co tu působím, k nám pravidelně docházejí pracovníci hygieny a na velikost oken nás neupozorňovali,“ dodala k problematice Stanislava Bednářová, ředitelka kralupské základní školy v Revoluční ulici.

Nové modernější školy mají v tomto značné výhody, protože se stavěly s většími okny. Téměř ve všech školách vyměňují stará dřevěná okna za plastová. Příčinou ale není zlepšená přirozená viditelnost ve třídách, ale především značná úspora tepla.