Šedesát vaků zakoupilo samo město, zbylých třicet pak bylo dodáno Vodárnami Kladno Mělník. Tyto zavlažovací vaky jsou obecně umísťovány k novým výsadbám, kterých město v letošním roce zrealizovalo sto dvacet. Ve městě jsou umístěny na dobu určitou. „Chceme je tam mít teoreticky dva roky. Na zimu je ale budeme sundávat. Pokud totiž ten vak obepíná strom, tak se pochopitelně tolik neodvětrává a následně mu hrozí nebezpečí hniloby,“ poznamenal starosta Ctirad Mikeš.

Dalším důvodem je skutečnost, že když jsou vaky na stromech umístěny dlouho, tak jsou kořeny hnány k proudu vody a ne dolů. „Nechceme zkrátka ty stromy příliš rozmazlovat. Měly by si vytvořit svůj vlastní kořenový systém, protože v Mělníku nelze zavlažovat úplně všechny stromy,“ dodal Mikeš.

Pokud by v budoucnu nastala extrémní sucha, je město připraveno použít zavlažovací vaky v delším časovém horizontu.

Cena jednoho vaku činí 610 korun včetně DPH. Samotné naplnění vodou trvá tři minuty. „Zatím se nesetkáváme s krádežemi, ani s větším vandalismem. Pokud by vak někdo poškodil nebo prořezával, pochopitelně ho nahradíme. Ale musím říct, že vaky vnímá veřejnost poměrně pozitivně,“ řekl Mikeš.

Zavlažovací vaky jsou v kraji již běžné. Kvůli suchu je zavedli v mnoha městech.