Tato země není zrovna nejbohatší, a tak podmínky pro živobytí jak pro lidi, tak pro zvířata, nejsou zrovna nejvhodnější. „Po celém turistickém komplexu se pohybuje spousty potulných psů,“ vypráví Černá. „Teď v létě je krmí turisti, ale po sezóně, kdy všichni odjíždí, zemřou hlady,“ dodává.

Celou situaci zdramatizovala tři dvouměsíční štěňata, která obměkčila srdce mělnických turistek. „Chtěly bychom je do měsíce i s fenou, která je porodila, převézt do Čech,“ popisuje plánovanou akci Černá. Výdaje s převozem však budou velmi vysoké a náročné na organizaci. Psi musí být očkovaní, musí mít speciální cestovní doklad a samozřejmě zajištěnou přepravu letadlem. Vzhledem k finanční zátěži se obě ženy rozhodly požádat o podporu samotného ředitele cestovní kanceláře, přes kterou celý zájezd absolvovaly. Ten nejen že přislíbil částečnou finanční pomoc, ale dokonce řekl, že loni si sám z Černé Hory přivezl jednoho z psů, a že letos se jich z turistického komplexu podařilo takto převézt již třináct.

V případě, že se podaří psy převézt, se budou obě ženy snažit psům najít vhodného majitele, a tak jim zajistit spojené živobytí. Pokud byste i vy chtěli udělat dobrý skutek, vzít si jednoho z pejsků, nebo projekt jiným způsobem podpořit, kontaktujte paní Černou na telefonním čísle 731 615 609.

Gabriela Boková