„Jakkoliv jsme se snažili ošetřit tuto podmínku, vždy se jednalo o obcházení opatření, což by vedle rizika nákazy znamenalo postih v řádech milionů korun,“ uvádí tisková mluvčí města Barbora Walterová Benešová.

Milovníci vína se ovšem podle místostarosty Milana Schweigstilla ochutnávky stejně dočkají v mnohem komornější formě. Bude se konat v rámci farmářských trhů v sobotu 19. září, tedy v den, na který se původně plánovalo vinobraní. „Trhy budou rozsáhlejší. Zelináři se přestěhují na trochu jiné místo a nahoře na náměstí budou naši vinaři s burčákem,“ potvrzuje místostarosta s tím, že město zvažuje, že by trhy s koštem udělalo dvakrát nebo i třikrát po sobě.

Akce se bude konat opět ve spolupráci se spolky Mělnický košt a Cech českých vinařů, které se měly objevit i na vinobraní. „Ty na tom nějakým způsobem participují vždy. Navíc budou mít připravený burčák a musejí ho někde prodat. Snažíme se jim nějak vyjít vstříc,“ říká Milan Schweigstill.

Ačkoliv spolky mají možnost ukázat se na akcích, které pořádají samy, vinobraní jim nabízí například velkou propagaci. „Pro malé vinaře je Vinobraní ekonomický přínos. Srdcem českého vinařství je Mělník a Mělnické vinobraní patřilo k tomu největšímu a nejprestižnějšímu, kde jsme se mohli ukázat,“ potvrzuje Stanislav Rudolfský, předseda Cechu českých vinařů. Oproti tomu Karel Hejduk z Mělnického koštu přiznává, že Mělnické vinobraní je z pohledu spolku spíše okrajová záležitost. „Vinobraní je nastavené jinak, co se týče obsahu a představy o cílovém návštěvníkovi. Naše hlavní aktivity jsou Vinná noc a Mělnický košt,“ říká Karel Hejduk.

Město původně chtělo s přihlédnutím k nejistotě, která pramenila z proměnlivosti situace kolem vývoje opatření proti šíření koronaviru, uspořádat vinobraní v pozměněné formě. Akce měla trvat jeden den místo tradičních tří, měla se obejít bez hlavní scény, festivalového režimu, pouťových atrakcí a ohňostroje. Místo toho se lidé mohli těšit na pouliční umění, hudbu, divadla, výstavy rozmístěné po celém centru města, workshopy, řemeslné stánky a historické souboje. Okolnosti chtělo město využít k tomu, aby si model s několika scénami fungujícími naráz poprvé pořádně vyzkoušelo. „Že si onu upravenou verzi nemůžeme vyzkoušet, nás mrzí asi nejvíc. Pokud by se nám model s tolika scénami v zákoutích města zamlouval, možná bychom takový styl vinobraní tlačili dál,“ říká místostarosta Milan Schweigstill.