Začátky prací na zpřístupnění mělnické studny jsou na spadnutí. Město by mělo bez problémů získat zbývající peníze, které na rekonstrukci chodeb a úklidové práce potřebuje. Milion korun z městského rozpočtu už uvolnili zastupitelé letos v létě.

“Poslanec Jan Morava nám pomohl a zajistil částku 1,7 milionu korun,“ řekl pro mělnický deník starosta Miroslav Neumann. Poslanec Morava koncem týdne dorazil na mělnickou radnici. „Dali jsme žádost na ministerstvo financí, aby nám příslušnou částku uvolnili,“ vysvětlil Neumann. V současné době má radnice zpracovaný projekt, bez kterého by o finanční výpomoc ani nemohla žádat. Projekt počítá s otevřením podzemní chodby, která vede ke studni uprostřed náměstí Míru.

Kvůli čistění jedné z chodeb bude pravděpodobně nutné odkrýt a zpevnit šachtu u kašny. Možná tak dojde k rozkopání části náměstí a to i v místech, kde parkují vozidla pod kašnou. Souběžně s tím začne i čištění chodby ze strany, odkud se bude vcházet.

Mělnická studna je v současné době špatně přístupná jedinou, sto padesát metrů dlouhou chodbou vedoucí ze dvora u městského úřadu, do kterého se vchází z ulice Legionářů.

Chodba o délce asi 150 metrů je zatím plná jílovitého bahna a podlahu chodby tvoří škvárový zásyp asi ze třicátých let minulého století. Po zdolání cesty čeká na pozorovatele asi půl metru široký průhled, kterým je do prostoru studny vidět až k její azurově zbarvené hladině. Pro potřeby turistiky se zvětší průhled a vytvoří jakýsi balkón pro pohodlné pozorování. Chodbu navíc rozjasní nové osvětlení.

Mělnická studna je v České republice naprosto unikátní, především svými rozměry. „Má pět metrů v průměru,“ řekl mělnický místostarosta Jaromír Kovářík. Jako součást turisticky zajímavého místa možná bude zpřístupněno i třípatrové podzemí pod budovami v podloubí. „To by mohlo být první místo, kam by turisté mířili před samotnou návštěvou studny,“ poznamenal Kovářík.

Po zpřístupnění věže chrámu svatých Petra a Pavla je nyní v oblasti turisticky zajímavých míst mělnické podzemí na prvním místě. Chodbu pod studnou turisté navší pravděpodobně už příští rok na jaře, kdy by měli veškeré práce na zpřístupnění skončit.