Léky, které srážejí horečky, potřebuje na Mělnicku stále více lidí. Nebezpečný virus chřipky A, který k nám dorazil z některých evropských zemí, zasáhl v posledním týdnu především děti do pěti let věku.

Chřipky a další zimní nemoci dýchacích cest skolily asi tři tisíce malých dětí. Podle statistiky hygieniků jejich nemocnost stoupla ve srovnání se druhým letošním týdnem o pětašedesát procent. Podobně na tom byly i starší děti ve věku mezi šesti a čtrnácti lety, kterých onemocnělo přes dva tisíce, tedy o polovinu více než v předchozím týdnu.

Situace se ale možná v posledních dnech mírně lepší. Čekárny pediatrů, které včera Deník oslovil, nebyly plné chřipkových virů. Dětská lékařka z Kostelce nad Labem Hana Hradcová uvedla, že se situace nevymyká běžnému sezonnímu výskytu chřipek a nemocí dýchacích cest. Podobné to bylo i v ordinaci kralupské dětské lékařky Zuzany Schnabelové.

Chřipková epidemie naštěstí na Mělnicku zatím neřádí. Podle vedoucí protiepidemického oddělení mělnické hygienické stanice Simony Tiché se ale pozvolna blíží její začátek. „Zatím se rozhodně nedá hovořit o tom, že by epidemie vypukla,“ dodala Tichá.

V současné době je na Mělnicku zaznamenáno přes dvanáct set nemocných na sto tisíc obyvatel. Hranicí epidemie jsou přitom dva tisíce marodů. Odborníci odhadují, že se chřipková epidemie naplno přižene přibližně za dva týdny.

Očkováním se však už lidé proti chřipce chránit ne〜mohou, nemuselo by totiž být účinné. „Očkování už v této době nedoporučujeme. Nemuselo by za tak krátkou dobu dojít k dostatečné tvorbě protilátek a člověk by mohl onemocnět,“ vysvětlila lékařka z mělnické hygienické stanice Simona Tichá.