Hrozba nákazy, která se šíří z Mexika, kde usmrtila několik lidí, mezi lidmi na Mělnicku žádnou paniku nevyvolala.
Lidé se nákazy obávají, ale doufají, že nedojde k jejímu velkému rozšíření. „Myslím, že naše zdravotnictví je na tom lépe než to mexické, proto doufám, že k masivnějšímu rozšíření u nás nedojde,“ řekl Tomáš Procházka z Mělníka.

Vyzkoušenými a účinnými přípravky na boj s touto nákazou jsou antivirotika Tamiflu či Relenza, které jsou k dostání jen na lékařský předpis. Přípravek není hrazen zdravotní pojišťovnou a předpis na něj napíše jakýkoli lékař.

Lékárny na Mělnicku zaznamenaly prvních pár dotazů na zásoby Tamiflu. Podle majitele mělnické lékárny Centrum Petra Krpálka se již několik lidí na antivirotika informovalo. „V současné době nemáme přípravky k dispozici, pravděpodobně jsou někde vázány a nejsou uvolněny do oběhu,“ konstatoval lékárník.

Podobné informace hlásí i mělnická lékárna Arnika. „Přípravky na skladě nemáme a nemají je ani naši dodavatelé. Doposud se na ně ale nikdo neptal,“ uvedla lékarnice z Arniky.

Kralupská lékárna několik dávek Tamiflu měla, lidé je však společně s rouškami vykoupili. „Distribuce další zásoby zatím nemá, takže je nemůžeme objednat,“ řekla lékárnice Eva Konfrštová.

Podle lékařů není rozumné užívat antivirotika jako prevenci před prasečí chřipkou, nemuseli by v případě opravdové nákazy už účinkovat.
Předběžné opatření proti prasečí chřipce přijalo i územní středisko záchranné služby Středočeského kraje. Záchranáři budou mít k dispozici tři tisíce respiračních masek a tisícovku kyslíkových masek pro pacienty.

Ředitel středočeských záchranářů Martin Houdek říká. „Nemůžeme podcenit hrozbu dalšího šíření infekce prasečí chřipky. Rozhodli jsme se udělat vlastní předběžné opatření, než bude vydáno oficiálně Ministerstvem zdravotnictví“.
Zákeřný virus prasečí chřipky A/H1N1 je podle odborníků mutací lidské a ptačí chřipky a přenáší se mezi lidmi třeba jen kýchnutím.