Podle mluvčí středočeských záchranářů Terezy Janečkové se lékaři nesetkávají tak často s tím, že by například děti volaly a nahlašovaly fiktivní události. Zbytečné výjezdy musejí lékaři absolvovat především kvůli lidem, kteří svůj zdravotní stav po telefonu zveličují. Ani když tuší, že jedou k pacientovi zbytečně, nemohou ale nic podcenit.


Například do obce Kozly vyjížděli zbytečně několikrát záchranáři z Neratovic. Volali je k silně opilému muži, který ve skutečnosti pokaždé pouze tvrdě spal. Při posledním výjezdu k tomuto muži však lékaři na místě zjistili, že je skoro mrtvý.


Za výjezdy záchranářů mohou často také lidé, kteří zahlédnou dopravní nehodu, a aniž by věděli, zda je někdo zraněn, volají na místo záchranáře. „Stává se, že někdo například vidí nehodu z okna, na místo jít nechce, ale volá, že jsou na místě zranění,“ uvedla mluvčí Janečková.


Jeden z podobných případů se stal před časem v Čečelicích. Na linku 155 tehdy nahlásil volající, že se tam stala nehoda, při které rychlík na přejezdu srazil motorkáře. Ve skutečnosti však muž na motorce pouze čekal před přejezdem a ve chvíli, kdy projížděl vlak, ztratil rovnováhu a s motocyklem si doslova lehl na zem. Nedošlo tam k žádnému zranění a záchranáři byli na místě zbytečně.


Ještě kurióznější případ se stal před časem v Kelských Vinicích nedaleko Mělnika. Záchranná služba tam vyjížděla k cyklistovi, který ležel na silnici – zřejmě po srážce s vozidlem. Po příjezdu na místo ale záchranáři žádného zraněného muže nenašli. „Posádka se přes operační středisko spojila s oznamovatelem. Ten řekl, že jel pouze kolem a nezastavil,“ uvedla k případu zbytečného výjezdu Tereza Janečková.


Jak se následně podařilo záchranářům na místě zjistit, muž se hned po nehodě zvedl ze země a v klidu na svém kole odjel na ryby.
Záchranka ale zbytečně najezdila téměř dvacet kilometrů a ztratila půl hodiny času. V tu dobu přitom mohla chybět u vážného případu.