Obyvatelé Mělníka a vesnic v jeho okolí mají konečně na dosah služby dentální hygienistky, za kterými zatím museli dojíždět do Kralup nad Vltavou nebo hlavního města. V zubním středisku v Lužci nad Vltavou totiž v pátek začala působit zkušená dentální hygienistka Jana Třešňáková.

Zatímco stomatologové se většinou zabývají až následky chabé péče o chrup, dentální hygienistky se snaží zubním kazům i potížím s dásněmi předcházet. Učí děti i dospělé správné techniky čištění chrupu.

Právě dokonale vyčištěné zuby alespoň ráno po snídani a večer před spaním mohou každého zbavit většiny potíží Zubní kartáček a pasta ale nestačí. „Je důležité správně používat i speciální pomůcky, například mezizubní kartáčky nebo nit,“ vysvětlila Jana Třešňáková.

Délka čištění zubů je přitom individuální, neměla by ale trvat méně než deset minut. „Výsledek má být takový, aby měl člověk pocit dokonale vyčištěných zubů,“ poznamenala lužecká dentální hygienistka. Kontrola je snadná, přejede–li jazyk po vyčištěných zubech, mělo by to být podobné jako po hladké sklenici.

Podle Jany Třešňákové lze z devadesáti procent správnou ústní hygienou chránit zuby i dásně navzdory dědičným dispozicím, kterými mnoho lidí argumentuje.

Začít se má hned v časném věku, vlastně ještě před tím, než se dětem prořežou první zuby. Prostředí v ústní dutině na ně totiž působí, ještě když jsou skryté pod dásněmi. Rodiče by měli dětem čistit a později dočišťovat zuby až do doby, než to děti zvládnou správně samy. Podle Jany Třešňákové nejméně do pěti až sedmi let věku.