Pacienti z Mělnicka, které přepadne bolest zubů právě ve chvíli, kdy jejich ošetřující lékař opustil ordinaci, mají smůlu. V celém mělnickém regionu není ani jedna zubní pohotovost.

Pokud akutně potřebují ošetřit, zbývá jim jediné: vypravit se do okolních větších měst, která jsou vzdálená desítky kilometrů. A ani v nejbližší době nebude situace lepší. Zřízení zubní pohotovosti v současné době neplánuje žádné zdravotnické zařízení na Mělnicku.

Ředitelka neratovické soukromé nemocnice Almeda Ivana Danešová řekla, že s takovou službou v budoucnu vůbec nepočítají. „Všeobecná zdravotní pojišťovna by s námi na to smlouvu neuzavřela,“ vysvětlila Danešová.

Podobně na tom jsou také nemocnice v Mělníku a Kralupech nad Vltavou. Zubařů je prý žalostně málo a sloužit na pohotovostech nechtějí.

Pomoc v Kladně

V některých městech, například v Kladně nebo Mladé Boleslavi, mají přitom pacienti dokonce na výběr. V Kladně od dubna letošního roku vznikla dvě místa, kde zubaři ošetří pacienty mimo běžné ordinační hodiny. Zubní pohotovost v budově bývalých kasáren v ulici Sportovců vznikla z iniciativy města, které za úpravu dvou ordinací zaplatilo pět milionů korun.

„Pacientů, kteří zubní pohotovost využívají, je stále mnoho,“ uvedl mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík. A to prý i přesto, že na začátku července byla otevřena ambulance se dvěma zubařskými křesly v kladenské nemocnici.

Nejblíž a nejrychleji

Kde ale hledat rychlou pomoc stomatologa? Lidé mají na výběr ze tří měst. „Kdyby mě začaly bolet zuby, mám to nejblíž do Mladé Boleslavi. Jsem tam za půl hodiny,“ řekl Václav Dvořák ze Mšena.

Naopak pacienti z Kralup nad Vltavou a jeho okolí by se nejrychlejidostali do Kladna, lidé z Neratovic a blízkých obcí zase mají nejblíž do Prahy.

Zubní pohotovosti

Praha
Dospělí
Městská poliklinika Praha, Spálená ulice, Praha 1
po–pá od 19 do 6 hodin, během víkendů a svátků nepřetržitě
Všeobecná fakultní nemocnice
Stomatologická klinika, U nemocnice 2, Praha 2
po–pá od 19 do 7 hodin, během víkendů a svátků nepřetržitě
Děti
Fakultní nemocnice v Motole
po–pá od 19 do 7 hodin, během víkendů a svátků nepřetržitě
Dům zubní péče o dítě a rodinu, Nad Olšinami 4, Praha 10
po–pá od 17 do 21 hodin; so, svátky od 8 do 14 hodin; ne od 14 do 20 hodin

Kladno
Dům zubní péče, Ulice Sportovců
po – pá od 8 do 16 hodin; so od 8 do 14 hodin; ne od 14 do 20 hodinů

Mladá Boleslav
Klaudiánova nemocnice, budova Záchranné služby
pouze o víkendech a svátcích od 9 do 15 hodin
Ambulance v Gellnerově ulici 476/8
út, st, čt od 16 do 20 hodin