Podnikatelé na Mělnicku nemají pro své obchody oproti ostatním regionům Středočeského kraje právě výhodné podmínky. Vyplývá to ze závěrů průzkumu projektu Město pro byznys, který už podruhé provedl týdeník Ekonom.

Z celkem tří největších měst mělnického regionu skončily nejlépe Kralupy nad Vltavou, které obsadily jedenácnou pozici.
Mělník je na osmnáctém místě a Neratovice zcela propadly. Jsou druhé nejhorší.

Neratovice propadly
Podle obchodníka Pavla Tyce má na špatný výsledek Neratovic vliv především velký počet supermarketů a také blízkost Prahy. „Malé živnostníky úplně likvidují velké obchodní řetězce, kterých je na tak malé město, jakým jsou Neratovice, zbytečně hodně,“ řekl Tyc a dodal, že si také lidé zvykli dojíždět za velkými nákupy do Prahy. „Jsou tam za dvacet minut a výběr sortimentu je tam bohatější,“ domnívá se Tyc.

Stejné vysvětlení pro závěry průzkumu má také neratovický místostarosta František Morava. Ten ještě dodal, že k příčinám může patřit i to, že mnoho lidí jezdí z Neratovic do Prahy za prací.

Jednotlivá města byla hodnocena na základě padesáti různých kritérií, zaměřených například na kvalitu veřejné správy, počet firem ve městě, bytovou výstavbu, kulturní a sportovní zařízení či nezaměstnanost. K výsledkům přispěl také průzkum mezi samotnými podnikateli.

Nejpříznivější podmínky pro rozvoj podnikání jsou ve středních Čechách v Lysé nad Labem. Vysoký podnikatelský potenciál nabízejí také města Beroun a Benešov, stěžovat si nemohou ani živnostníci v Českém Brodě a Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi.

Loňský průzkum
Stejný průzkum provedl týdeník Ekonom v říjnu loňského roku. Tehdy ale Neratovice skončily s velkým náskokem před Mělníkem i Kralupy, umístily se na sedmnácté pozici. Nejvíce v prvním kole propadl Mělník, který byl čtvrtý nejhorší.

Co po necelém roce tak razantně zamíchalo pořadím? Na to nedokáže nikdo odpovědět. „V minulém roce radnice vyplňovala dotazník. Letos nám ho ale nikdo nepředložil. Možná průzkum prováděli jiným způsobem,“ řekl Morava.

Hodnocení měst bylo provedeno jen na základě krajních hodnot, kdy dané město obsadilo v některém z 50 kritérií první až třetí, nebo naopak dvacátou čtvrtou až dvacátou šestou pozici. Hodnocení některých měst proto může vyznít velmi negativně – neznamená to však, že se ve městě žije špatně, špatně podniká či že radnice neodvádí svou práci dobře. Hodnocení většiny kritérií se vztahují na všechny obce, které spadají pod rozšířenou působnost hodnoceného města.

1. Lysá nad Labem
2. Beroun
3. Benešov
4. Český Brod
5. Brandýs n. L. – Stará Boleslav
6. Černošice
7. Kladno
8. Mladá Boleslav
9. Rakovník
10. Dobříš
11. Kralupy nad Vltavou
12. Nymburk
13. Příbram
14. Říčany
15. Mnichovo Hradiště
16. Kutná Hora
17. Vlašim
18. Mělník
19. Votice
20. Poděbrady
21. Kolín
22. Slaný
23. Sedlčany
24. Hořovice
25. Neratovice
26. Čáslav

Ve druhém ročníku byly vyhlášeny výsledky v Moravskoslezském kraji, kde se umístil na první pozici Bruntál, v Olomouckém kraji zvítězil Prostějov, ve Zlínském kraji Uherský Brod, v Jihomoravském kraji Slavkov u Brna, v kraji Vysočina Humpolec, v Jihočeském kraji Vimperk, v Plzeňském kraji Klatovy, v Karlovarském kraji Cheb, v Ústeckém kraji Děčín, v Libereckém kraji Tanvald, v Královéhradeckém kraji Nové Město nad Metují a v Pardubickém kraji Žamberk. V září budou vyhlášeny výsledky za hlavní město Praha a v říjnu bude zveřejněn celorepublikový žebříček měst. Vloni se stal Městem pro byznys Středočeského kraje Benešov a v celorepublikovém pořadí zvítězil Humpolec.

V čem se města Středočeského kraji vymykají průměru

Benešov
Zastoupení sektoru služeb je zde o 3,3 % vyšší a Benešov je jedním ze tří měst, kde nezaměstnanost meziročně klesla. Podnikatele potěší, že průměrné mzdy zaměstnanců jsou zde o 2 tisíce nižší a ceny bytů ve srovnání s krajským průměrem o třetinu levnější. Zdejší radnice má nejlepší rating hospodaření.
Beroun
Počet firem je zde o třetinu a podíl nezastavěných ploch o tři čtvrtiny vyšší. Berounská radnice má nejvyšší kapitálové investice, je třetím nejvyšším podporovatelem veřejné dopravy a je nejúspěšnější v získávání evropských dotací. Ceny bytů jsou zde však o třetinu dražší.
Brandýs nad Labem – Stará Boleslav
V celém bývalém okrese Praha – východ je nejvyšší kriminalita, ale počet nových bytů v poměru k počtu obyvatel zde převyšuje trojnásobek krajského průměru a na jednoho lékaře je zde o pětinu méně registrovaných pacientů. Počet obyvatel Brandýsa a Boleslavi i s přidruženými obcemi stoupl o 5 % a je zde třetí nejnižší nezaměstnanost. Radnice se drží konzervativního nastavení úředních hodin, má třetí nejnižší rating hospodaření, ale spravuje z pohledu podnikatelů druhé nejlepší webové stránky. Zájemci o koupi stavebního pozemku musí počítat s cenou o 75 % vyšší, než je krajský průměr.
Čáslav
Počet firem je zde na 64 % krajského průměru, ale na jednoho lékaře je zde registrováno o 28 % méně pacientů. Je zde jeden z nejnižších nárůstů počtu obyvatel, druhá nejvyšší nezaměstnanost, která rostla třetím nejrychlejším tempem a počet uchazečů na jedno volné pracovní místo klesnul z 5,5 na 4,7.
Černošice
Počet firem zde přesahuje o dvě třetiny, počet podnikatelů o třetinu a zastoupení sektoru služeb o 4 % krajského průměru. Počet ekonomických subjektů meziročně stoupnul o 1757. V poměru k počtu obyvatel je zde více než třikrát více bytů, ale kriminalita zde rostla nejrychlejším tempem a kapacita mateřských škol je o 15 % nižší. Na jedno pracovní místo se zde hlásí čtyřikrát méně uchazečů, počet obyvatel Černošic a přilehlých obcí vzrostl meziročně o 5726, je zde nejnižší pracovní neschopnost a druhá nejnižší nezaměstnanost. Na počet obyvatel je zde druhý nejvyšší počet online počítačů pro veřejnost a místní radnice má třetí nejvyšší počet úředních hodin. Ceny stavebních pozemků jsou zde o 78 % a ceny bytů o 61 % dražší.
Český Brod
Podíl firem s 50 a více zaměstnanci v místním podnikatelském prostředí je ve srovnání s ostatními sledovanými městy téměř poloviční. Počet registrovaných pacientů na jednoho lékaře je o pětinu vyšší, kapacita mateřských škol je však o 17 % vyšší, než je krajský průměr. Na jedno pracovní místo se zde hlásí dvojnásobek uchazečů. Místní radnice má druhé nejvyšší kapitálové výdaje a zajišťuje třetí největší síť sběru tříděného odpadu. Vodné a stočné je zde o 12 % dražší, zato za metr čtvereční bytu ušetříte polovinu ceny.
Dobříš
Je zde o 17 % více podnikatelů, než je krajský průměr. V Dobříši a okolí je o 22 % méně lékařů, je zde však dvaapůlkrát méně zastavěné plochy a kapacita ubytovacích zařízení třetí nejvyšší v kraji. Mezi nezaměstnanými je o 67 % více lidí, kteří jsou déle než jeden rok bez práce. Podnikatele však mohou potěšit mzdy v administrativě, které jsou na 87,5 % krajského průměru. Radnici doporučujeme na uživatelsky příjemných městských internetových stránkách přidat i informace, které se týkají podnikatelů. Cena vodného a stočného je zde o čtvrtinu ceny levnější.
Hořovice
Je zde úbytek firem střední velikosti, ale místní podnikatelské prostředí oživuje o 9 % více cizinců mezi podnikateli. Dlouhodobě nezaměstnaných mezi lidmi bez práce je zde téměř dvaapůlkrát více. Je zde nejnižší počet uchazečů na jedno pracovní místo a místní radnice zajišťuje největší síť sběrného odpadu.
Kladno
Podíl podnikatelů je zde sice o 18 % nižší, zato se v Kladně daří středním firmám, které mají v místním podnikatelském prostředí o pětinu vyšší podíl. Zastoupení služeb je v Kladně o 5 % vyšší. Bývalý kladenský okres je jedinou lokalitou, kde meziročně klesla kriminalita. Je zde druhá nejvyšší nemocnost, ale nejnižší nárůst nezaměstnanosti a mezi nezaměstnanými je jen jedna třetina krajského průměru těch, kteří jsou více než jeden rok bez práce. Kladenský magistrát zajišťuje nejmenší síť sběrného odpadu, ale je v kraji největším podporovatelem veřejné dopravy a na úřadě je druhá nejvyšší efektivita práce. Ceny bytů jsou zde o čtvrtinu vyšší.
Kolín
Je zde třetí nejnižší kapacita ubytovacích zařízení. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných mezi lidmi bez práce je na 28 % krajského průměru a zastoupení lidí ve věku do 24 let je o 17 % vyšší. V Kolíně je třetí nejmenší síť sběrného odpadu, radnice má nejnižší rating hospodaření, je však druhým největším podporovatelem veřejné dopravy a je třetí nejúspěšnější v získávání evropských dotací.
Kralupy nad Vltavou
Podíl cizinců mezi podnikateli převyšuje o tři čtvrtiny krajský průměr. Je zde nejméně ekologicky vyvážená krajina a počet uchazečů na jedno pracovní místo klesnul z 2,7 na 2,3.
Kutná Hora
Meziroční pokles ekonomických subjektů o 25 sice není vůbec dramatický, ale Kutná Hora je jedním ze dvou měst, kde vůbec k poklesu došlo. Kapacita mateřských škol je zde o pětinu nižší a bytová výstavba je v poměru k počtu obyvatel na 27 % krajského průměru. V bývalém kutnohorském okrese je však nejnižší kriminalita. V Kutné Hoře a v přilehlých obcích je nejnižší populační růst a podíl lidí ve věku do 24 let je mezi nezaměstnanými o 14 % nižší. Kutnohorská radnice jako jedna z mála v kraji na svém webu upozorňuje, že se lze na radnici objednat i mimo úřední hodiny a v testu elektronické komunikace se umístila na výborném 26. místě celorepublikového pořadí. Je zde nejvyšší daň z nemovitosti pro podnikatele.
Lysá nad Labem
Je zde druhý nejvyšší nárůst počtu ekonomických subjektů, avšak v jeho důsledku se zmenšil podíl středních firem v místním podnikatelském prostředí. Je zde nejnižší kapacita ubytovacích zařízení, v poměru k počtu obyvatel se zde postavilo třikrát více bytů a kapacita mateřských školek je zde o 27 % vyšší. Je zde třetí nejvyšší nezaměstnanost, ale třetí největší populační přírůstek. Místní radnice zajišťuje třetí nejvyšší počet online počítačů pro veřejnost.

Mělník
Je zde nejmenší růst počtu ekonomických subjektů a zastoupení firem s více než 50 zaměstnanci je na 68 % krajského průměru. V bývalém mělnickém okrese jsou nejvyšší exhalace. Nezaměstnanost zde rostla nejpomalejším tempem a nemocnost je zde druhá nejnižší. Mělnická radnice se drží konzervativního nastavení úředních hodin, ale má třetí nejlepší rating hospodaření.
Mladá Boleslav
V porovnání se sledovanými městy je zde o pětinu méně podnikatelů, zato však základna středních firem zde přesahuje o 30 % krajský průměr a počet cizinců mezi podnikateli je zde téměř třikrát vyšší. Je zde třetí nejméně ekologicky vyvážená krajina a podíl mladých lidí mezi nezaměstnanými o pětinu nižší. Průměrné mzdy jsou zde o 17 % a mzdy v administrativě o 13 % vyšší. Na počet obyvatel zde pracuje na místní radnici nejméně úředníků vykonávající přenesenou působnost.
Mnichovo Hradiště
Podíl cizinců mezi podnikateli je o tři čtvrtiny vyšší, než je krajský průměr, a zmenšil se podíl středních firem na celkovém počtu ekonomických subjektů. Pro obyvatele i podnikatele je nepochybně atraktivní přímé spojení na dálniční síť a je zde druhá nejvyšší kapacita ubytovacích zařízení. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných mezi lidmi bez práce třiapůlkrát převyšuje krajský průměr a místní radnice má druhý nejnižší poměr kapitálových investic.
Neratovice
Je zde druhý nejmenší podíl ubytovacích zařízení, třetí nejmenší ekologická vyváženost krajiny a nadprůměrně znečištěné ovzduší. Počet úředních hodin radnice je jedním z nejnižších v kraji, ale v testu elektronické komunikace dosáhla radnice třetí nejlepší výsledek a má druhý nejlepší rating hospodaření.
Nymburk
V poměru k počtu obyvatel zde vznikla v porovnání s ostatními městy téměř polovina nových bytů. Místní radnice zajišťuje druhou nejnižší síť sběru tříděného odpadu, má druhý nejnižší rating hospodaření, ale má třetí nejvyšší podíl kapitálových investic.
Poděbrady
Podíl cizinců mezi podnikateli je na 43,5 % krajského průměru. V důsledku bankrotu místní sklárny zde rostla nejrychleji nezaměstnanost, která je nyní nejvyšší v kraji. Taktéž se nejrychleji zvýšila konkurence na pracovním trhu a počet uchazečů na jedno volné pracovní místo se zvýšil z 8 na 13. Poděbradská radnice na svém webu neodrazuje občany od návštěvy úřadu, pokud se jim nehodí nastavení úředních hodin, a vyzývá je, aby si dojednali schůzku. Je zde taktéž vysoký poplatek za pobyt a pro podnikatele druhá nejvyšší daň z nemovitosti.
Příbram
V Příbrami se zvýšil podíl zastoupení středních a velkých firem v místním podnikatelském prostředí. V bývalém příbramském okrese rostla kriminalita druhým nejrychlejším tempem, ale je zde nejvíce ekologicky vyvážená krajina a počet registrovaných pacientů na jednoho lékaře je o 22 % nižší. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných mezi lidmi bez práce je na 35 % a mzdy v administrativě na 87,5 % krajského průměru.
Rakovník
Z Rakovníka je druhá nejdelší vzdálenost k dálniční síti a v poměru k počtu obyvatel zde ve srovnání s krajským průměrem vzniklo 21,5 % bytů. Kapacita mateřských škol je však o 13 % vyšší a je zde nejčistší ovzduší. Je zde nejvyšší pracovní neschopnost a místní radnice v testu elektronické komunikace má druhé nejlepší výsledky v kraji.
Říčany
Podíl podnikatelů je o 35 %, podíl firem o 44 % vyšší a růst počtu ekonomických subjektů více než dvojnásobně přesahuje krajský průměr. Pro celý bývalý okres Praha – východ platí nejvyšší kriminalita. Je zde nejnižší nezaměstnanost a na jedno pracovní místo se zde hlásí pětina uchazečů. Vodné a stočné je zde o 8 %, stavební pozemky o tři čtvrtiny dražší a pro podnikatele je zde druhá nejvyšší daň z nemovitosti.
Sedlčany
Počet firem je na 73 %, zastoupení cizinců mezi podnikateli na 43 % a zastoupení služeb na 93 % krajského průměru. Ze Sedlčan je nejdále k dálniční páteřní síti, je zde však nejvyšší kapacita ubytovacích zařízení. Pokles obyvatel Sedlčan a přilehlých obcí je sice zanedbatelně nízký, ale Sedlčansko je jedinou lokalitou ve Středočeském kraji, kde k poklesu obyvatelstva vůbec došlo. Nezaměstnanost zde rostla druhým nejrychlejším tempem a na jedno volné pracovní místo se hlásí více než dvojnásobek krajského průměru. Místní radnice zajišťuje druhou největší síť sběru tříděného odpadu. Vodné a stočné je zde o pětinu levnější a ceny stavebních pozemků čtyřiapůlkrát levnější.
Slaný
Podíl podnikatelů je ve Slaném o 18 % nižší, než je krajský průměr. Je zde druhá nejméně ekologicky vyvážená krajina. Podíl lidí ve věku do 24 let mezi lidmi bez práce je o pětinu vyšší a místní radnice spravuje z pohledu podnikatelů nejlepší webové stránky.
Vlašim
Zastoupení služeb je zde o 4 % nižší a meziroční pokles ekonomických subjektů není sice dramatický, ale v rámci kraje se jedná o nejvyšší úbytek. Počet registrovaných pacientů na jednoho lékaře je zde o 17 % vyšší. Na Vlašimsku je mezi nezaměstnanými o 15 % méně lidí ve věku do 24 let. Místní radnice je druhá nejúspěšnější v žádání o evropské dotace.
Votice
Počet podnikatelů je na 66 %, zastoupení služeb na 93% a podíl středních a velkých firem je na 55 % krajského průměru. Podíl cizinců mezi podnikateli je pětapůlkrát nižší. Mezi nezaměstnanými je podíl mladých lidí o 21 % nižší a došlo k poklesu počtu uchazečů na jedno pracovní místo z 3 na 2,3. Místní radnice má nejnižší podíl kapitálových investic, ale zajišťuje nejvíce online počítačů pro veřejnost. Cena vodného a stočného je zde o 29 % nižší a stavební pozemky jsou zde více než čtyřikrát levnější.