Startovné za každého účastníka bylo stanoveno na třicet korun. Veškeré vytěžené peníze poputují na charitativní účely. Ty poputují na dětskou onkologii v pražské nemocnici v Motole.

O uspořádání prvního ročníku železného hasiče juniora se dohodli zástupci hasičských sborů z Libiše a Veltrus na společném setkání jednotek v Rokytnici nad Jizerou. Podle Milana Tiraly z Veltrus a Jakuba Jandy z Libiše byly návrhy členy obou sborů na schůzích schváleny a plán začaly postupně realizovat obě jednotky. „Finančně i materiálně nás podpoří město Veltrusy i místní podnikatelé,“ řekl Milan Tirala, zástupce velitele veltruských hasičů.

Závod se poběží v zámeckém parku v sobotu 14. dubna od 9 hodin dopoledne. „Tento závod bychom chtěli každoročně opakovat a zavést tak novou tradici na Mělnicku,“ uvedl Tirala. „Podzimní kolo železného hasiče se pak ve stejných disciplínách uskuteční v Libiši 13. října letošního roku,“ uvedl Jakub Janda, vedoucího mládeže II. stupně libišských dobrovolných hasičů.

Zatím je přihlášeno 114 odvážlivců z dobrovolných hasičských sborů celého mělnického okresu. „Stejně jako dospělí, musí mladí hasiči absolvovat velmi náročnou trať,“ řekl Janda s tím, že děti od tří do patnácti let, závodí v kompletním sportovním hasičském obleku, s helmou a maketou dýchacího přístroje na zádech.

Jde o soutěž, která simuluje zásahovou činnost. Závodní trasa je rozdělena do několika úseků. Mladí hasiči nejprve musí proběhnout trasu vedle sebe položených pneumatik, kdy musí dovnitř každé správně šlápnout a zkoordinovat tak pohyb a udržení rovnováhy. Poté rozvinou a svinou hasičské hadice a běží do čtyři a půl metru dlouhého plachtového tunelu. „Potom je čeká lávka s kanystry naplněnými vodou,“ doplnil Tirala.

Svou fyzickou zdatnost ověří i údery kladivem do boxů, počet úderů je stanoven podle jednotlivých kategorií. Musí si poradit i s figurínou, která simuluje zraněnou osobu. Váha umělého pacienta je pochopitelně limitována věkem závodníků. „V posledních třech úsecích ještě absolvují přeběhnutí lávky s rozvinutím hadic a zapojením rozdělovače a proudnice, poté vyběhnou jedenáct schodů a jako oddychový bonus mají střelbu z laserové vzduchovky nebo hod na plechovky, to je pro ty nejmenší,“ dodal Tirala.

Disciplíny, které železní hasiči musí splnit:
- Běh v pneumatikách
- Rozvinutí a svinutí hasičské hadice
- Podlez v plachtovém tunelu
- Přeběhnutí lávky s kanystry naplněnými vodou
- Hammer box – bouchání kladivem do plastových boxů
- Přenášení figuríny zraněné osoby
- Přebíhání úzké lávky
- Vyběhnutí schodů
- Bonusová střelba nebo hod do plechovek

Marta Doležalová