Ačkoliv myslivci doposud nezaznamenali úhyn lesních zvířat, přiznávají, že další mrazivé dny s sebou mohou přinést první oběti.

„Opravdová zima zatím trvá asi týden, zvěř takové mrazy zvládne. Horší by ale bylo, kdyby teplota ještě více klesla a trvala tak delší dobu,“ řekl Oldřich Laub ze všetatského mysliveckého sdružení s tím, že myslivci musejí přinášet zvěři pravidelně krmení, aby nezahynula vyčerpáním z nedostatku potravy.

Velkým problémem zůstávají ale ptáci, kteří nejsou schopni se sami dostat ze zamrzlého rybníka. Poslední takový případ letos řešili kralupští strážníci včera krátce po poledni. „Volali nám lidé, že na Vltavě pod mostem v Lobečku uvízla labuť, která má zřejmě zlomené křídlo. Hlídka na místo vyrazila, ovšem ke zvířeti se nedostala. Nad místem totiž kroužily další labutě, které jim pomoc znemožnily,“ řekla ke včerejšímu zásahu strážníků ředitelka kralupské městské policie Eva Kostlivá s tím, že věc předali pracovníkům životního prostředí.

Lidé nezůstali lhostejní ani k malému netopýrovi, který vylezl ze skuliny jednoho mělnického panelového domu. Podle Petra Starého, pracovníka záchranné stanice živočichů u Kladna, mělo zvíře štěstí. „Kdybychom ho k nám nepřevezli a nedali do náhradního zimoviště, určitě by nepřežil,“ vysvětlil Petr Starý.

Podle odborníků je v zimě největším nebezpečím pro zvířata především nedostatek potravy. Nejhůř zvládají mrazivé období starší a oslabená zvířata.