VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnici opustí za dva týdny třetina lékařů

Mělník - Děkujeme, odcházíme, hlásí i skoro třetina lékařů z mělnické nemocnice, například chirurgů nebo anesteziologů. Výpověď jich dalo už pětadvacet.

14.2.2011 2
SDÍLEJ:

Nemocnice s poliklinikou v Mělníku.Foto: DENÍK/Gabriela Benešová

Největší soukromá nemocnice ve středních Čechách, jejímž majitelem je už dva roky společnost Mělnická zdravotní, přitom sama jejich podmínky naplnit nedokáže. Na tahu je stát.

Podle ředitele nemocnice Tomáše Jedličky by řešením byla zásadní reforma, na níž české zdravotnictví marně čeká už dvacet let.

„Rozsahem péče je mělnická nemocnice srovnatelná s nemocnicemi krajskými, a tak na ni shodně dopadají zápory stávajícího systému zdravotnictví. Lékaři chtějí změnu podmínek, jsou přetíženi službami stejně jako na klinikách - z menších zařízení k nám zejména mimo pracovní dobu přichází velké množství akutních pacientů,“ vysvětlil ředitel Jedlička.

Už před protestní akcí Děkujeme, bylo lékařské obsazení některých oddělení na hranici. Teď možná odejdou další…

„Stále věříme, že dojde mezi odcházejícími lékaři a státem ke kompromisu, jinak by hledání řešení bylo obtížné, zejména v nemocnicích, kde dává výpověď polovina nebo dokonce většina lékařů,“ poznamenal Tomáš Jedlička.

Musí přitom počítat i s temnou variantou, že k dohodě nedojde. „Nemohu slíbit, že bychom zachovali stejný chod nemocnice, ale zajistili bychom akutní péči.

Žádná z nemocnic by se s tím nedokázala vyrovnat tak, aby pacienti nic nepoznali,“ uvedl pro Deník ředitel mělnické nemocnice, „pokud někdo tvrdí opak, nemluví pravdu.“

Stávající systém českého zdravotnictví podle ředitele mělnické nemocnice Tomáše Jedličky není efektivní.

„Měla by se změnit motivace zavedením jiných úhradových mechanismů, které by stimulovaly k efektivnímu poskytování péče,“ řekl Jedlička a doplnil, že limitované ekonomické zdroje ve zdravotnictví, jasně dané objemem státního příspěvku a pojistným, jsou v přímém rozporu s neomezeným rozsahem péče deklarovaným ústavou.

„Zdravotnickým zařízením je poskytována úhrada, která často ani nekryje skutečné náklady péče,“ vysvětlil.

„Stačilo by, kdyby lékaři byli honorování jako veterináři. Je to možná hloupý příměr, ale u nás jsou odborníci za léčení lidí placeni skutečně hůř než veterináři. Ti si jako podnikatelé ve svém oboru musejí do plateb promítnout všechny skutečné náklady, zdravotnictví ale zůstává v systému politicky regulovaných cen,“ dodal Jedlička.

Navíc stále dostávají zdravotnická zařízení za stejnou péči různé částky. A není to jen o rozdílných úhradách jednotlivých pojišťoven. „Například za žlučníky dostává pražská nemocnice třicet, ale regionální už jen dvacet tisíc korun,“ potvrdil Tomáš Jedlička.

Odlišné jsou i úhrady za stejné úkony ambulantním lékařům a nemocnicím, které se zase musejí spokojit s menší sumou. A ještě je omezuje regulace péče.

„Máme otevřeno čtyřiadvacet hodin denně, a tak když pacienti najdou zavřenou ordinaci ambulantního odborného lékaře, míří k nám. Do nemocnice, která je regulována. To znamená, že přijde-li více pacientů, než stanoví regulace, v podstatě je ošetřujeme zadarmo a nebo jsme sankcionováni za překročené množství vystavených receptů,“ připomněl ředitel mělnické nemocnice.

Dalším zádrhelem současné českého zdravotnictví je chabá motivace úhrad.

„Jsme v době přechodu mezi starými a novými úhradovými systémy, kdy jsou v mnoha nemocnicích stále zbytečně obsazené postele. U dřívějších úhrad šlo zejména o objem, byly výhodné pro nemocnice, které pacienty držely dlouho na lůžku a za to byly kladně honorovány vyššími platbami. Motivací by však měly být naopak platby za výsledek, to je způsob označovaný jako platba za diagnostickou skupinu, takzvaný DRG, kdy je žádoucí u pacienta provést rychle a kvalitně nezbytný hospitalizační zákrok – a co nejdříve ho předat do levnějšího způsobu léčení, tedy ambulantního,“ vysvětlil Tomáš Jedlička.

Autor: Petra Špitálská

14.2.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 15 000 Kč

Doplňovači zboží Doplňovači zboží. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - preferujeme lidi komunikativní, pilné, znalost vietnamštiny výhodou, flexibilita v rámci pracovních hodin , Kontakt: telefonicky každý den 9:00-18:00, osobní schůzka nám. Komenského 77, 277 13 Kostelec nad Labem. Pracoviště: Duy anh s.r.o., nám. Komenského, č.p. 77, 277 13 Kostelec nad Labem. Informace: Dung Bui Duy, +420 607 109 611.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 800 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: - montáž tlumičů, vibrace motorů, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem, osobní schůzka po telefonické domluvě ve Vibracousticu, telefonicky po-pá 10:00-15:00 p. Vegorenkov 776 717 673. Pracoviště: Maxtiana s.r.o. - vibracoustic, Nad Jatkami, č.p. 3562, 276 01 Mělník 1. Informace: Vegeronkov, +420 776 717 673.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 620 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitelé na 1. stupni základních škol. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč, mzda max. 29500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - požadujeme kvalifikaci pro 1. stupeň ZŠ - titul Mgr., minimálně 5 let praxi, trestní bezúhonnost, flexibilitu, řidičský průkaz sk.B, Nabízíme: příspěvek na stravu, vitamíny 1x ročně, 1x za 2 roky zdrav. obuv, 3x za rok pracovní večeře, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola hostín u vojkovic, okres mělník, příspěvková organizace, 277 44 Vojkovice u Kralup n.Vlt.. Informace: Iveta Rechcíglová, +420 315 792 048.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 18 810 Kč

Technici počítačových sítí a systémů Informatik. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - zajišťování správné funkce a chodu vymezených uživatelských úseků informační a komunikační infrastruktury, informačních systémů, aplikací pro koncové uživatele, sítí databází apod. Zejména v těchto oblastech: , - uživatelská podpora pracovních stanic s OS Windows a Windows serverem, včetně tiskáren a dalších připojených zařízení podpora a správa aplikací klient/server a správa aplikací v prostředí MS Office, Exchange Server, MSSQL, Oracle. Podpora a správa pracovních stanic a aplikací tenkých klientů v prostředí VMWare, VMWare vSphere. Podpora a správa GIS aplikací v prostředí GeostoreV6,Marushka. Podpora provozu a správa Windows serverů v prostředí VMWare vSphere. Podpora a správa provozu aktivních prvků - switch, router(CISCO,HP) v síti LAN. Správa databází MS SQL a Oracle. Správa uživatelů v prostředí Windows Active Directory. Organizace a správa zálohování v prostředí programu Veeam., Předpoklady pro vznik pracovního poměru:, - fyzická osoba, která je státním občanem ČR, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v ČR trvalý pobyt a dosáhla věku 18 let,, - bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, Požadujeme: vzdělání VŠ bakalářské nebo vyšší odborné se zaměřením na obor informatika,prokazatelný zájem o danou problematiku včetně znalosti daných oblastí; samostatnost, pečlivost,spolehlivost, dobré komunikační a organizační schopnosti, , Výhodou: praxe v oboru, další znalosti k dané činnosti, praxe v oblasti technologií a správ GIS, praxe v prostředí VMWare, PŘIHLÁŠKA MUSÍ OBSAHOVAT:, -přesné označení výběrového řízení, jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; statní příslušnost; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu; datum a podpis uchazeče, K PŘIHLÁŠCE SE PŘIPOJÍ TYTO DOKLADY:, - strukturovaný životopis, motivační dopis, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie o nejvyšším dosaženém vzdělání, TERMÍN DORUČENÍ PŘIHLÁŠKY: 15.5.2018 do 10:00hod. na Městský úřad Mělník, personální a mzdové oddělení, nám. Míru 1, 276 01 Mělník, bližší informace na tel.:315 635 430,431. Pracoviště: Město mělník, náměstí Míru, č.p. 1, 276 01 Mělník 1. Informace: Oddělení personální a mzdové, +420 315 635 430;431.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neratovice - Libiš, derby

ČFL se vzdaluje, Neratovice znovu prohrály

Protesty v Nymburce při jednání sjezdu komunistů a maškarní průvod.
133

Proti Zemanovi a komunistům protestovaly stovky lidí

Velké dějiny i jejich podpis v regionu. To nabízí kladenská výstava

Střední Čechy - Originální kolekci připomínající působení legionářů v období první světové války dokázalo nabídnout zájemcům o historii naší moderní státnosti Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, které ve čtvrtek přivítalo první návštěvníky rozsáhlé výstavy nazvané Než vznikla republika. 

V kauze policejních nákupů si svědci pochybení nevšimli

Střední Čechy - Jakékoli čachry kolem veřejných zakázek nezaznamenal, stejně jako to, že by se koncem roku nakupovaly zbytečnosti jenom proto, aby se podařilo utratit všechny peníze, které jsou k dispozici. To ve čtvrtek u Městského soudu v Praze řekl zástupce vedoucího odboru správy majetku středočeské policie Miroslav Šťovíček.

V rámci výstavy železničních modelů se strhne i válečná vřava

Střední Čechy - Vlastní železniční zastávku obec Líbeznice na Praze-východ nemá; těmi nejbližšími jsou Hovorčovice, Měšice u Prahy a Zlonín. Od pátku do neděle však bude v obci jedno kolejiště téměř nalepeno na druhé – v nové sportovní hale Na Chrupavce se totiž chystá výstava železničního modelářství ve všech obvyklých rozměrech.

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT