Jeden z největších historických skvostů v Mělníku, Pražskou bránu, čekají velké opravy. Obyvatele ale nijak omezovat nebudou, průchod pod budovou zůstane zachovaný. Dotkne se jen návštěvníků galerie Ve věži, která bude asi měsíc zavřená.

Rekonstrukce začne prvním červencovým dnem a skončí na konci září. Zahrnuje kompletní obnovu vnějšího pláště a kamenných článků či nahrazení zničených krovů. V budově bude opravená také elektroinstalace, vymění se topení, přikoupí odvlhčovače a dojde i na výmalbu.

Podle vedoucího oddělení investic mělnického odboru správy majetku a služeb Petra Skácela bude proveden také stavebně historický průzkum budovy. „Pomůže zmapovat stavební dějiny této jedinečné stavby,“ vysvětlil Skácel.

Vzhled Pražské brány se ale nezmění, zůstane zachovaný. Potvrdil to vedoucí oddělení památkové péče Jiří Dohnal. „Jedná se o obnovu, protože zejména vnější plášť je na několika místech hodně poničený. To znamená, že je to klasická oprava, nebudeme na tom nic zásadního měnit,“ řekl Dohnal.

Náklady na rekonstrukci přesáhnou dva miliony dvě stě tisíc korun. Městu ale přispějí dotace ve výši 420 tisíc korun od ministerstva kultury a v červnu bude jasné, zda ještě získá příspěvek 900 tisíc od Středočeského kraje.

Zastupitelé na posledním zasedání odsouhlasili, aby rekonstrukci provedla pražská firma, která má s opravami historicky cenných památek zkušenosti.

Kromě jiných se v minulosti podílela například na restaurátorských pracích v chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře nebo na obnově výzdoby baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.

Kdy přesně bude galerie Ve věži kvůli opravám zavřená, zatím není jasné. Město čeká podpis smlouvy s firmou a upřesnění postupu prací.