Po deštivém létu se teď chovatelé snaží dostat seno na zimní menu pro zvířata z luk do stodol. Někteří z nich tam ale tajně vozí cizí seno. Jezdecký klub v Mělníku tak mezi pátečním a nedělním večerem přišel o čtrnáct lisovaných balíků.

Podle Vladimíra Mestenhausera z mělnického Jezdeckého klubu šlo o seno z luk podél cyklistické stezky mezi Hořínem a Vrbnem.

"Seno z druhé seče jsme nalisovali v pátek večer. Když jsme ho chtěli v neděli ve stejnou dobu nakládat, zjistili jsme, že čtrnáct balíků schází,“ uvedl Mestenhauser.

Tehdy ještě lidé z jezdeckého klubu netušili, že škody jsou ještě větší. Včera ráno vyrazili pro seno, které mají koně v zimě na jídelníčku, na další louky na jiných místech. A zjistili další ztráty.

„Je to stejné jako loni, kdy jsme přišli o osmdesát balíků,“ poznamenal Mestenhauser.

Zloděje, kteří chtějí mít bez práce a peněz zásoby sena pro svá zvířata, přitom museli alespoň u cyklistické stezky mezi Hořínem a Vrbnem vidět svědkové. „O víkendu bylo hezké počasí, kdy bývá na stezce obrovský provoz, tak si myslím, že si zlodějů mohl někdo všimnout, jak balíky nakládají. Nebo v některé vesnici vidět, jak je stěhují do dvora,“ řekl Vladimír Mestenhauser, na jehož číslo 777 234 448 mohou svědkové zavolat. Pokud jejich informace povedou k dopadení pachatelů, stráví za odměnu hezký den na koních.

Každý lisovaný balík sena váží dvě stě padesát až tři sta kilogramů. Jsou potřeba dva silní chlapi, kteří je dokážou naložit. A samozřejmě velké auto.
Pachateli přitom mohou být i překupníci, kteří pak kradené seno prodají chovatelům.

Když se tým z Jezdeckého klubu v Mělníku v neděli večer vrátil na pole u cyklistické stezky, do pozdní noci odváželi zbývající balíky lisovaného sena do bezpečí, aby o ně nepřišli. A hned jak se rozednilo, se tam zase vraceli. Pak ze stejného důvodu spěchali na další louky. Ještě po poledni tak o krádežích nevěděli policisté. „Určitě to nahlásíme, stále ale věříme, že by nám mohli pomoci lidé, kteří zloděje zahlédli,“ doplnil Vladimír Mestenhauser.