Pracovníkům mělnické památkové péče se tak po pěti letech podařilo ministerstvo přesvědčit, že si budova kulturního domu na seznamu zaslouží být. „Dostala se na prestižní seznam chráněného kulturního dědictví naší země,“ uvedl Jiří Dohnal, vedoucí oddělení památkové péče v Mělníku. Do památkové ochrany byla zahrnuta také bronzová socha Tomáše G. Masaryka a okolní sady.

Podle Dohnala převyšuje kulturní dům běžnou soudobou funkcionalistickou tvorbu. „Kromě vlastní architektury je velmi překvapující také rozsáhlost mnohoúčelové stavby, na prvorepublikové město velikosti Mělníka poměrně neobvyklá,“ poznamenal Dohnal.

V loňském roce prodělal Masarykův kulturní dům výrazné změny. Například místo vstupních plechových dveří dnes lidé chodí přes dřevěné, které se navíc velmi realisticky blíží původním z doby vzniku stavby. „Dále byl vyměněn travertinový obklad za nový a také došlo k rozsáhlé výměně oken,“ podotkl památkář.

Zařazení budovy mezi kulturní památky by mělo dopomoci k realizaci následujících oprav kulturního domu. V další fázi rekonstrukcí se nyní bude město soustředit na obnovu fasády a opravu střechy. Nyní je možné tyto práce financovat z dotačních titulů Ministerstva kultury České republiky a Středočeského kraje.

Kulturní dům je dílem mělnických architektů Josefa Širce ml., Bedřicha Zemana a Jana Zeleného. Postaven byl jako víceúčelový kulturní komplex pro mělnickou veřejnost a zároveň jako památník padlým mělnickým občanům v první světové válce.