Kulturní dům je v současné době v rekonstrukci. Jak moc omezují práce zaměstnance a provoz celého kulturního léta?

Stavební práce malého či většího rozsahu, včetně údržby, probíhají v Masarykově kulturním domě téměř každé léto. Město jako majitel budovy o tuto krásnou funkcionalistickou stavbu, která je zapsána i na seznam nemovitých kulturních památek České republiky, dobře pečuje. Veškeré stavební práce se snažíme plánovat každoročně právě na léto, kdy pro veřejnost pořádáme Mělnické kulturní léto, jehož program se většinou uskutečňuje mimo budovu.

Na co nového se mohou diváci těšit?

Letos probíhá v MKD rozsáhlá rekonstrukce divadelního sálu, současně s instalací klimatizace do hudebního sálu a kavárny. Zároveň odborníci restaurují postupně všechny původní dveře v budově. Rozsah stavebních prací je letos velký, ale návštěvník našich kulturních pořadů není nijak omezen. V sadech, kde budova MKD stojí, proběhlo již několik pořadů z nabídky Mělnického kulturního léta, tento a příští týden je kulturní dům otevřen pro rodiny s dětmi v rámci každoročního letního parku. Do sadů před MKD je připraven také srpnový koncert uskupení Aniby Neřekla v čele s Aničkou Polívkovou. Velký dík patří mým kolegům, kteří i přes omezení spojená s rekonstrukcí, dělají vše proto, aby náš návštěvník nebyl o nic ochuzen.Čím začne sezona po skončení oprav v říjnu? Co prvního diváci uvidí v novém velkém sále?

Kulturní sezona začíná u nás jako každý rok už v září. Zahajujeme ji slavnostně koncertem Vzpomínky na hvězdy S. Joplina a G. Gershwina, který se uskuteční již tradičně před budovou MKD. Naši diváci nebudou ochuzeni ani o divadelní představení, v tanečním sále se uskuteční představení A Studia Rubín Nevim. Na zářijovém programu nechybí novinka Slam poetry – poezie naživo, ani další pořady na které jsou diváci zvyklí – Listování, přednáška, projekce v rámci Filmu Mekuc, pořady pro děti a pro seniory. V rámci Mělnického vinobraní připravujeme program dobové a dětské scény i řemeslný jarmark, na závěr kulturního léta pak festival Ekompilace v rámci kterého vystoupí mimo jiné kapela Wohnout a zpěvák Thom Artway.

Když půjde vše dobře podle plánu, nový divadelní sál vyzkouší diváci hned v druhém říjnovém týdnu. Plánována je cestopisná přednáška Kateřiny Motani, divadelní představení Monology vaginy, dopolední představení pro školy a další. V říjnu pozveme diváky do divadelního sálu také na představení příbramského divadla Balada pro banditu, nebo na koncert Ondřeje Havelky.

Na co všechno se můžou návštěvníci těšit během srpna a září?

Milovníkům kultury doporučuji sledovat jak program Mělnického kulturního léta, tak zářijový program Mekuc. Pestrou nabídku programů stavební práce v MKD příliš neovlivňují.

Program na září 2017

6.9. Vzpomínky na hvězdy J. Joplina a G. Gershwina | Ragtime – Trio Ondřeje Kvity | koncert před MKD
8. 9. Slam poetry
10. 9. Film mekuc: Lichožrouti
11. 9. Přednáška: Duševní onemocnění ve společnosti
12. 9. Film mekuc: Jackie
13. 9. Přívoranka
20. 9. LiStOVáNí: ZVÍŘE | Představení za účasti Torey L. Hayden s diskuzí, prodejem knih a autogramiádou
21. 9. Film mekuc: Naprostí cizinci
25. 9. Přednáška: Norsko – severská exotika
26. 9. Nevim | A studio Rubín
27. 9. Hezky česky

Karel Zeman