Přejmenování mělnického mostu, jemuž se mezi místními říká nový, na Most Václava Havla, se zatím odkládá. Na posledním zasedání se na tom shodli zastupitelé města.

Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše sice pojmenování mostu po zesnulém exprezidentovi České republiky posvětila svým souhlasem jeho manželka Dagmar Havlová, město však chce o souhlas požádat i Havlova bratra Ivana.

„Domníváme se, že mají oba nárok na sdělení svého stanoviska,“ prohlásil starosta a dodal, že pokud záměr odsouhlasí i Ivan Havel, se stejnou žádostí se město obrátí na Ředitelství silnic a dálnic. To je správcem zatím bezejmenného mostu, přes který vede silnice I/16.

O realizaci myšlenky, kterou na zasedání den po Havlově smrti navrhl místní občan, se zastupitelé budou bavit opět v březnu.

Už teď je ale jasné, co by v případě přejmenování mostu stálo na pamětní desce. „Radní města schválili podobu desky, na níž by mělo být uvedeno celé jméno bývalého prezidenta, datum narození a úmrtí, to že byl posledním československým a prvním českým prezidentem a také, že se zasloužil o svobodu a demokracii,“ konstatoval starosta.

Mezi Václavem Havlem a novým mostem je podle Mikeše jistá symbolika. „Most, který spojuje pravý a levý břeh řeky, spojuje při pohledu do mapy východ a západ. A právě Václav Havel se snažil bořit mosty mezi Východem a Západem,“ připomněl mělnický starosta a dodal, že mosty jsou navíc výjimečnými stavbami, jejichž jména přetrvávají navěky.