S mělnickým proboštem Janem Juchou se rozloučili zástupci města.

Jucha se po sedmi letech působení na Mělnicku přesouvá do Železného Brodu, kde bude pokračovat ve své činnosti. Starosta Mělníka Miroslav Neumann se jménem celého města rozloučil s proboštem Juchou, kterému za vstřícnost a dobrou spolupráci věnoval stříbrný denár kněžny Emmy.

Na rozloučenou se probošt podepsal do pamětní knihy města a přislíbil, že se bude do Mělníka často vracet. Během sedmi let se mezi vedením města a proboštstvím podařilo navázat dobré vztahy. „Především mě potěšila spolupráce s městem a donedávna i zámkem. Přál bych si, aby to tak bylo vždy,“ ohodnotil probošt své působení v Mělníku.

V Mělníku působil od roku 2002, přišel tam po šestiletém působení v Bozkově u Semil. Za dobu sedmi let se Jucha podílel na realizaci různých projektů.
„Jsem rád, že se některé věci podařily. Jednou z nich je určitě zpřístupnění věže kostela svatých Petra a Pavla,“ řřekl Jucha a dodal, že dalším úspěchem byla určitě generální oprava a obnova kostela svatého Vavřince na Pšovce, který byl poničen během povodní v srpnu 2002.

Jan Jucha se ale podílel i na mezinárodních projektech. Byl iniciátorem navázání přátelství s polským městem Przeworsk, odkud sám pochází a se kterým byla podepsána partnerská smlouva.

V současnosti se probošt chystá do Železného Brodu, na několikaletý pobyt v Mělníku ale nezapomene. „Je toho spousta, co si s sebou odnesu. Především jsou to zkušenosti s lidmi, u kterých jsem se tu setkal hlavně se vstřícností a naučil jsem se, že s každým se dá hovořit a jednat,“ řekl na závěr probošt Jucha.

Jan Jucha začínal jako probošt na severu Polska, odkud v létě roku 1995 přišel s polskými misionáři do České republiky. Začínal v Mladé Boleslavi, kde pobýval jeden rok, během kterého se učil český jazyk a vypomáhal na zdejší farnosti.

Následující rok mu byla svěřena farnost v Bozkově u Semil, kde působil celých šest let až do doby, kdy ho jmenoval litoměřický biskup proboštem mělnické farnosti.

ZUZANA DVOŘÁKOVÁ