Dny otevřených dvěří v útulku pro opuštěná zvířata začaly včera ráno v Mělníku.

Lidé se na zvířata mohou přijít podívat ještě dnes a zítra, a to vždy od devíti do patnácti   hodin. Zájemci mohou přinést opuštěným zvířatům něco dobrého na zub, popřípadě si i některé z nich vzít domů.

Vedoucí mělnického odboru životního prostředí a zemědělství Ctirad Mikeš před svátky varuje před nechtěnými zvířecími vánočními dárky, které na začátku každého roku pravidelně zaplňují mělnický útulek. „Pravidelně se po vánočních svátcích navyšuje počet psů i koček až o jednu třetinu, než je roční průměr,“ upozornil Mikeš.

Vysvětlil, že by lidé neměli pořizovali svým blízkým živá zvířata jako překvapení. Obdarovaní by měli předem s dárkem souhlasit.
„Při výběru bychom měli nejprve posoudit povahu zvířete. Některé rasy psů nebo koček jsou sice moderní, nemusí se k nám však hodit. Budoucí majitel se musí zamyslet, co je schopen zvířeti nabídnout a promyslet si, jak by řešil určité situace, jako dovolenou, výchovu, děti a podobně,“ upozornil Mikeš.
Kapacita mělnického útulku je pětadvacet psů a dvacet koček. Naplněný je většinou z osmdesáti procent. Plně obsazený bývá práve po vánočních svátcích.

Město útulek stojí ročně 760 tisíc korun, o zvířata se však nestarají zaměstnanci radnice. „Provozovatelem je občanské sdružení,“ poznamenel Mikeš.
Mělnický útulek byl vybudován jako provizorní před deseti lety a tak funguje dodnes. „Je to dočasné řešení. Doufejme, že do pěti let se najdou peníze na útulek nový,“ řekl Ctirad Mikeš.

Nový útulek by přitom nesloužil pouze k umisťování opuštěných zvířat, měl by být i výukovým střediskem. „Byl by tam i jakýsi koutek, kde bychom veřejnost, především děti, seznamovali s domácími zvířaty. Většina dnešních dětí podlě mě nikdy neviděla českou husu jinak než mraženou v supermarketu,“ podotkl Mikeš.

Stavba nového útulku s výukovým centrem ale záleží především na penězích. Celá stavba by měla stát kolem deseti milionů korun.