O potížích mělnických profesionálních hasičů při průjezdu některými ulicemi na mělnických sídlištích, kde jsou hustě zaparkovaná auta, jsme psali už loni. Situace se však od té doby vůbec nezměnila.

Podle bezpečnostní ředitelky krizového managementu mělnické radnice Jany Bohuslavové je průjezdnost některých ulic ve městě kvůli nesprávně parkujícím vozům stále alarmující. „Proto rozjíždíme informační kampaň k parkování. Jejím cílem je upozornit obyvatele Mělníka na vážnou situaci a přimět je k zamyšlení,“ vysvětlila Bohuslavová s tím, že nejhorší situace je v Rousovicích nebo v ulicích Sportovní, Veslařská a Jezdecká.

Potvrdil to i velitel mělnických hasičů Petr Chalupník. “Mezi nejhorší místa, co se týče průjezdnosti, považujeme sídliště Sportovní a také ulici Studentskou. Průjezdnost ale není jednoduchá na všech sídlištích v Mělníku, například na Pivovaru, Podolí, Středu i na Slovanech,“ řekl Chalupník.
Kritické je pro hasiče dostat se k nástupním plochám pro rozložení plošiny. Ty nejsou ve městě označené, a tak na nich lidé běžně parkují, často i přes zákazové značky. Ty jsou však pouze u dvou panelových domů se startovacími byty vedle hotelu Ludmila v Rousovicích.

Ideální plochy, kde by hasiči mohli v případě požáru usadit plošinu, by byla i na jiných místech. Plošina však potřebuje pro vysunutí hydraulických ramen šíři pět a půl metru. I když na vhodných plochách zrovna žádná auta nestojí, hasiči se k nim stejně přes další nevhodně zaparkovaná auta nedostanou. „Děsím se toho, že by nyní začal hořet nějaký byt v paneláku,“ řekl už před časem Chalupník.

Problémy projet některými sídlištními ulicemi mají i sanitky. Jak uvedla mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková, v Mělníku měli záchranáři naposledy problém projet ulicí na sídlišti Pivovar, kde zasahovali u případu ženy s akutní dušností a podezřením na infarkt. „Kvůli stojícím vozům na obou stranách ulice byl transport pacientky na nosítkách do sanitky zkomplikovaný a trval déle než obvykle,“ uvedla Janečková. Podobný případ se stal také na konci minulého roku na sídlišti Sportovní, kde u ulic Veslařská a Dukelská blokovala sanitce cestu auta zaparkovaná na zákazu zastavení. Trvalo proto déle, než se dostala ke vchodu domu, kde byl pacient.

Podle velitele hasičů Chalupníka by řidiči měli parkovat na komunikacích vždy tak, aby vedle vozů zůstal volný pruh široký nejméně tři metry. Auta by navíc měla parkovat jen na jedné straně komunikací a v dostatečné vzdálenosti od hranic křížení komunikací, zatáček a zúžení vozovek tak, aby záchranářská vozidla mohla odbočit nebo projet.

Hasiči apelují na řidiče, aby neparkovali ani na nástupních plochách pro požární techniku, těsně před vstupem do objektů nebo kolem hydrantů.