Mělničtí dlužníci mají poslední šanci vyhnout se exekutorům
Mělník – Město má u dlužníků dvacet milionů korun. A už dávno mu došla trpělivost. Přesto jim nabízí možnost vyhnout se exekucím, které náklady na řešení pohledávek výrazně zvýší.
Podle vedoucí mělnického oddělení správy daní a poplatků Marie Janků se mohou dlužníci do posledního květnového dne letošního roku s městem dohodnout o způsobu úhrady dluhů.
Na finančním odboru si mohou domluvit například splátkový kalendář nebo jiné řešení, například exekuci ze mzdy nebo účtu.
„Pokud s tím dále nebudou nic dělat, může být jejich dluh podle zákona předán k vymáhání soudnímu exekutorovi. Dlužná částka pak může narůst o náklady spojené s výkonem rozhodnutí a s odměnou soudního exekutora," připomněla Marie Janků.
A nejde o malé peníze. I z pouhé stokoruny, kterou by dlužník městu nezaplatil, se může rázem stát skoro osm tisíc korun.
K pohledávce by se totiž přičetly náklady na exekuci a honorář exekutora, které jsou u dluhu od stokoruny až do dvaceti tisíc korun s daní z přidané hodnoty 7 800 korun. U dlužné částky třicet tisíc korun jsou náklady na exekuci a odměna exekutora devět tisíc korun.
Lidé dluží městu například za pokuty, nájmy v provozovnách a kancelářích nebo za poplatky za psy nebo komunální odpad.
Podle mluvčí mělnické radnice Heleny Vavřinové je v současné době dlužníků 3930. „Je mezi nimi i čtyřicet právnických osob, které dluží městu většinou za nájmy nebytových prostor," uvedla Vavřinová.
Z pronájmu nebytových prostor je také nejvyšší dluh, 490 tisíc korun. Právnická osoba, po které zůstal, je ale v insolventním řízení.
Za poplatky za psy a komunální odpad má město u lidí 2,6 milionu. Na stejnou částku zatím marně čeká i za pronájmy nebytových prostor. U nájemného v městských bytech jde o nižší sumu, kolem tří set tisíc korun. U zbývajících dluhů, tedy přes čtrnáct milionů korun, jde o pokuty uložené různýžmi odbory městského úřadu.
„Nejstarší dluh pochází z roku 2008," poznamenala mluvčí radnice.