Šest hektarů plochy patří Jiřímu Lobkowiczovi. Ten má zřejmě s letištěm jiné záměry. Jeho vyjádření se však Deníku získat nepodařilo.

Předseda Modelklubu Tomáš Živný majitele hořínského letiště požádal o prodloužení nájemní smlouvy nebo alespoň o zapůjčení pozemku na začátku června příštího roku, kdy se koná Velká cena Mělníka.

Na proslulou soutěž se do Hořína sjíždějí modeláři ze všech evropských zemí i Spojených států amerických. Před sedmi lety dorazil dokonce i tým z Japonska.

Podle Živného Lobkowicz půjčení letiště na letní soutěž modelářům slíbil. Prý jim to vzkázal po správci svých pozemků. Ten se ale stejně jako jeho zaměstnavatel odmítl pro Deník vyjádřit. Písemnou odpověď čekají modeláři v příštích dnech.

Živný považuje ztrátu pozemků pro klub za zcela zásadní. „Znamená to, že už nebudeme moci pořádat soutěže, na které byli naši příznivci zvyklí,“ vysvětlil Živný a doplnil, že na modelářském letišti se vedle mezinárodní letecké soutěže pořádaly také drakiády nebo jarní soutěže pro děti z modelářských kroužků.

Je možné, že výpověď nájemní smlouvy Modelklubu souvisí s Lobkowiczovým záměrem vybudovat nedaleko Hořína Royal Golf and Country Club Mělník. Ani to ale Lobkowicz Deníku nepotvrdil.