Už v sobotu v pravé poledne se rozezní zvony všech mělnických kostelů.

Den zvoníků, který začíná v devět hodin, zároveň návštěvníkům otevře čtyři mělnické zvonice, do nichž se podívají jen při výjimečných příležitostech.

„Den zvoníků pořádáme vždy okolo 12. září, které v kalendáři svatých patří svatému Quidovi, jinak má v tento den svátek Marie," říká nejmladší mělnický zvoník Martin Kořenář, kterému zvony učarovaly před čtyřmi lety.

Na svatého Quida mělničtí zvoníci svůj den nepořádají jen tak náhodou, je totiž patronem všech zvoníků.
Součástí Dne zvoníků je podle Martina Kořenáře už třetí rok také oblíbená Procházka se zvoníky.

„Lidé mají v rámci procházky šanci navštívit čtyři mělnické kostely. Začínáme vždy ve zvonovém patře věže chrámu svatých Petr a Pavla v 10, 13 a v 15 hodin, pak procházka pokračuje do dřevěné zvonice u kostela svaté Ludmily, dále zamíříme do evangelického kostela a závěr procházky je v kostele Čtrnácti svatých pomocníků na náměstí Míru," popisuje trasu procházky Martin Kořenář, který společně s dalšími devíti zvoníky zvoní vedle mělnických kostelů také v Roudnici nad Labem, Lužci nad Vltavou a Mečeříži.

Z mělnických věží má nejraději věž chrámu svatých Petra a Pavla. „Je tam hodně prostoru a velké zvony, které mají nádherný souzvuk," připomíná osmnáctiletý zvoník, s nímž se lidé během Dne zvoníků setkají právě v dominantě města.

Návštěvníci mělnických zvonic se podle Martin Kořenáře přesvědčí, že zvonění není jen pouhým taháním za provaz, jak by se mohlo na první pohled zdát.

„Když člověk pochopí ten princip, pak je to celkem snadné. Jde hlavně o správný styl zvonění, není to ani tak o síle, i když samozřejmě je také trochu potřeba. Každý zvon má jiný hlas a na každý se také trochu jinak zvoní," vysvětluje mělnický zvoník, kterého do zvonice mělnické dominanty poprvé přivedl jeho otec.

Největší zájem mají tradičně lidé o návštěvu zvonice ve věži chrámu svatých Petra a Pavla, kde zvoníci rozhoupají všechny tři zvony.
„Láká je tam také ochoz, odkud je krásný výhled na město a okolí. Míváme docela štěstí i na pěkné počasí," líčí Martin Kořenář a dodává, že se na věž během Dne zvoníků podívá v průměru dvě stě lidí. Ostatní mělnické kostely, které jsou v rámci akce otevřené, si prohlédne zhruba o polovinu lidí méně.


DEN ZVONÍKŮ - SOBOTA 12. ZÁŘÍ 2015

Zvonění ve věži chrámu sv. Petra a Pavla v Mělníku
Od 9 do 17 hodin budou ve věži vystaveny obrázky od dětí na téma Mělnické zvony a vše kolem nich.
9.00 zvonění na všechny tři zvony
10.00, 11.00 zvonění na jeden zvon
12.00 zvonění na všechny zvony ve městě
13, 14, 15, 16.00 zvonění na jeden zvon
17.00 zvonění na všechny tři zvony

Zvonění ve věži evangelického kostela v Mělníku
9.30, 10.30, 11.30 dvouminutová ukázka zvonění
12.00 zvonění na všechny zvony ve městě
13.30, 14.30, 15.30 dvouminutová ukázka zvonění

Procházka se zvoníkem po zvonicích a zvonech v Mělníku
Projděte se po Mělníku se svým zvoníkem. Dozvíte se zajímavosti o místních zvonech, uslyšíte postupně znít všechny zvony, které pravidelně bijí ve městě. Podíváte se do všech zvonic.
Procházka začíná v 10.00, 13.00 a v 15.00 hodin ve zvonovém patře věže chrámu svatých Petra a Pavla po zvonění, dále se půjde ke kostelu svaté Ludmily, evangelickému kostelu a nakonec ke kostelu Kapucínů.