Podle Marie Opatrné ze spolku se svatá Ludmila připomíná po celém Česku 16. září. „V předvečer tohoto dne byla totiž roku 921 zavražděna," poznamenala Marie Opatrná.

Mělník je pravděpodobně rodištěm svaté Ludmily, předpokládaným místem jejího původu je místní hradiště Pšov.

Mělnickou poutní mši svatou pořádá 15. září od osmnácti hodin v zámecké kapli svaté Ludmily místní římskokatolická farnost spolu s Jiřím Lobkowiczem. „Poté budou na stejném místě vystaveny ostatky svaté Ludmily," potvrdila Marie Opatrná.

Mělnický místostarosta Petr Volf předpokládá, že se město k poutím šířícím odkaz svaté Ludmily připojí i v příštích letech.

Do výročí jedenácti set let od smrti svaté Ludmily v roce 2021 zbývá pět let. Do té doby by podle mělnických záměrů měla stát ve městě socha svaté Ludmily. Jak připomněl starosta Ctirad Mikeš, v současné době se hledá plocha, kde se socha bude nacházet.

Pokud by mělo jít o poutní místo, mohla by socha stát, jak doporučuje místní komise pro regeneraci, v lokalitě mezi zámkem a chrámem svatých Petra a Pavla.

Pak by ale byla příliš vzdálená od mělnického kostela v Pražské ulici, zasvěceného svaté Ludmile.

Další verzí je podle starosty pojetí symbolické, kdy by socha připomínala i zásluhy svaté Ludmily o rozvoj vinohradnictví.

„Mohla by se nacházet v lokalitě Vrázovy vyhlídky, na travnaté ploše pod parkovacími místy, kde bývala vinice, možná i s návratem vinné révy," řekl Ctirad Mikeš a připomněl, že verdikt o umístění sochy, ke kterému se budou vyjadřovat i památkáři, zatím nepadl.