Tři a půl metru vysokou sochu Jana Palacha chce získat mělnická radnice. Česko sochu původně odmítlo, vedení města však věří, že pro Mělník má veliký význam.

Francouzské sdružené přátel sochaře, jenž výjimečné dílo vytvořil, sochu už před časem nabídlo České republice. Ta ji však odmítla. „Palach byl s Mělníkem spojen. Studoval na zdejší škole,“ uvedl mělnický místostarosta Jaromír Kovářík.

Zástupci města se o nabídce francouzské strany dozvěděli až u příležitosti návštěvy prezidenta Nicolase Sarkozyho v Praze. Město okamžitě začalo jednat. Sešla se městská rada, vedení ihned kontaktovalo francouzskou ambasádu i české ministerstvo zahraničí.

Monumentální sochu Jana Palacha, zobrazující hořící postavu, vytvořil v roce 1969 maďarský sochař žijící ve Francii Andráš Beck. Chtěl tak vzdát poctu studentovi, který se na protest proti ruské okupaci Československa v lednu stejného roku upálil v horní části Václavského náměstí. Česká strana sochu původně odmítla s tím, že v Praze už jedna taková je. „Myslím, že bychom pro ni našli důstojné místo,“ poznamenal Kovářík. Jan Palach se narodil ve Všetatech a v Mělníku studoval gymnázium, které dnes nese jeho jméno.