Na zahrádkách většiny mělnických domů budou na jaře příštího roku kompostéry. Jejich majitelům je daruje město.

Podle starosty Ctirada Mikeše zákon o odpadech stanoví, že právě od následujícího roku musí být v komunálním odpadu snížen podíl biologicky rozložitelného odpadu, který lze kompostovat.

Město dostalo na projekt, kterým svou úlohu naplní, dotaci přes dva a půl milionu korun. Na nákladech se navíc bude podílet dalšími asi dvěma sty tisíci korunami.

„Na sídlištích s bytovými domy to řešit nedokážeme," přiznal starosta, „tam bychom nemohli zajistit, aby kompostovatelné části odpadu neobsahovaly například kuchyňské zbytky."

Proto se v mělnických ulicích hnědé nádoby na biologicky rozložitelný odpad neobjeví. Ekologickou stopu, která by po nich zůstávala, by podle starosty provázely vedle dopadu na životní prostředí i značné náklady.

Kompostéry dostane většina domků ve všech čtvrtích města. Radnice už připravuje výběrové řízení, jehož hlavními podmínkami jsou kvalitní materiál s šířkou stěn pět milimetrů, která má být zárukou životnosti deset až patnáct let, a otevíratelnost ze všech stran. Asi dva tisíce kompostérů by se měly objevit na mělnických zahrádkách na jaře příštího roku, než začne zahrádkářská sezona. Předcházet tomu bude ještě osvětová kampaň, aby se lidé naučili kompostovat. Prý si na to budou několik let zvykat.

Stejně jako Mělník míří ke snížení podílu biologického odpadu v komunálním touto cestou i další města.