Obavy z toho, kde se bude v letošním roce konat tradiční slavnost Mělnické vinobraní, mají obyvatelé města. Důvodem je plánovaná revitalizace historického centra města, která by měla začít letos na podzim. Podle vedení radnice se letos nemusejí lidé obávat změn.

„Případně revitalizace začne až v říjnu, tedy po konání vinobraní,“ uvedla mluvčí mělnické radnice Helena Vavřinová. Slavnosti se tak uskuteční v klasickém rozsahu. Do dalších let se ovšem se změnami počítat musí. Podle starosty Miroslava Neumanna by však revitalizace neměla kulturní akce ve městě výrazným způsobem omezit.

„Revitalizace bude v následujících letech probíhat etapovitě, vždy tedy nebude kvůli výstavbě zabrán celý střed města. Tomu se bude vinobraní i další akce přizpůsobovat,“ poznamenal starosta.

V první etapě revitalizace začnou práce v ulicích Svatováclavská a Husova, náměstí tedy zůstane volné. Až začnou práce na náměstí, bude možné využít například náměstí Palackého mezi náměstím Míru a Karla IV. „Nemělo by tedy dojít ke zrušení plánovaných akcí, které jsou v Mělníku dlouhodobě plánovány,“ podotkl Neumann.

Vedení města se už v minulosti zaobíralo otázkou přesunutí slavnosti vinobraní z centra města v případě, že by revitalizace v jedné z etap omezila využitelné prostory takovým způsobem, kdy by nebylo možné centrum města využít.

Prakticky by se mohlo jednat o celkové posunutí slavnosti směrem z města, například do Fibichovi ulice. V úvahu ale připadly i odvážnější možnosti, a to přesunout slavnost naprosto mimo centrum. „Mohli bychom například využít hřiště Na Polabí jako hlavní scénu a Pražskou ulici pro zbytek oslav,“ uvedl před časem jednu z možností místostarosta Zdeněk Koudelka. Podle předpokladů však díky etapovitosti projektu k podobným radikálním krokům nedojde.