Rozpočet Mělníka bude stejně jako v tomto roce přebytkový. Příjmy celkem činí 405 milionů korun, plánované výdaje o 10 milionů nižší. Příjmy budou díky daňovým výnosům vyšší asi o dvacet procent než v minulém roce a zároveň tak pokryjí splátku úvěru ve výši 10 milionů korun. Město totiž splácí čtyřiceti milionový investiční úvěr, který bude doplacen do konce roku 2020. Rozpočtová rezerva by měla být něco přes dvaadvacet milionů korun. Podle vedení radnice je reálný předpoklad, že bude rezerva ještě navýšena o dalších asi 6 milionů z důvodu získání dotací na projekty sociálního charakteru.

Rozpočet Mělníka na rok 2018
PŘÍJMY 405 280 000
FINANCOVÁNÍ – 10 000 000
VÝDAJE 395 280 000

Podle starosty Mělníka Ctirada Mikeše půjde zhruba padesát milionů korun z rozpočtu na opravu a údržbu majetku města, což je něco kolem třinácti procent z celkové rozpočtové částky. Dvacet milionů spolyká navýšení platů pro úředníky, o kterém rozhodl stát. Vedení radnice z tohoto nařízení ovšem velkou radost nemá. „Nemáme připomínky k výši platů, ale k rychlosti, jakou byly zvýšeny. Město tak totiž ztratilo část prostředků, plánovaných na investiční výstavbu,“ přiznává Ctirad Mikeš. 

Dodal, že radnice musela přijmout opatření a snížit finance plánované pro investiční výstavbu na příští rok. „Především se snažíme, aby zvýšení platů nepadlo na úkor majetku města a jeho údržby,“ připustil starosta.

Rozpočet je ještě navíc navýšen o přebytek z letošního roku, který činí asi 35 milionů korun, což je asi deset procent z rozpočtové částky. „Něco bude použito jako investice v roce následujícím a část peněz poputuje do rezerv. Město si musí naspořit nějakou část do příštích let,“ vysvětlil starosta.

Velkou část peněz v příštím roce podle místostarosty Milana Schweigstilla město utratí za opravy mostů po celém městě. „Hodně finančních prostředků bude vydáno na opravy komunikací a opravy chodníků. Je třeba dokončit ten na Pražské ulici a ulice na Chloumku dostanou také nové chodníky a opraví se místní komunikace,“ uvedl místostarosta.

Nový projekt, který má spolykat další miliony je výstavba nově mateřské školy na Bezručově ulici. „Stavba dvoutřídní školky zhruba pro 75 dětí přijde na 12 až 14 milionů, ale ta se jistě v příštím roce nedokončí, ale se stavbou se začne,“ vysvětlil Schweigstill.

Peníze pochopitelně potečou i na místní protipovodňová opatření, která by měla být definitivně dokončena v roce 2019. Mělník tak bude ochráněn proti více než stoleté vodě.