Nezištnou pomoc v ulici Na Malém Spořilově poskytl rychlým řidičům zatím neznámý autor nápisu na vozovce. Varuje je před radarem u železničního přejezdu.

S novým nápisem se řidiči setkávají u jednoho z nejdiskutovanějších radarů v republice. Jen několik metrů před indukční smyčky v zemi, které snímají rychlost, kdosi nastříkal bílým sprejem nápis RADAR se dvěma výraznými vykřičníky.

Autor „díla“ tak šoféry upozorňuje, aby zpomalili, a unikli tak postihu za překročení rychlosti, přestože několik metrů před ním je oficiální dopravní značení upozorňující na úsek měřený radarem. „Já osobně s tím nemám žádný problém. Chceme, aby tam lidé jezdili pomalu, a toto tomu ještě pomůže,“ uvedl místostarosta města Jaromír Kovářík. Jediný, komu by tak mohl nápis vadit, je správce komunikace, tedy krajský úřad.

Podle našich informací zatím nikdo nerozhodl o tom, že by nástřik z vozovky musel zmizet, i z hlediska zákonů prakticky ničemu nevadí. „V případě, že by podobné znečištění vozovky ohrožovalo provoz, třeba kvůli rozptylování řidičů, museli bychom ho řešit,“ uvedl komunikační inženýr mělnického okresního ředitelství Policie České republiky Vladimír Krejča. Nápis ale nikoho nerozptyluje a navíc před přejezdem zpomalí i ty řidiče, kteří přehlédli svislé dopravní značení upozorňující na radar.

Kdo má z činu neznámého „umělce“ radost, jsou řidiči. „Všiml jsem si toho až dnes a líbí se mi to. Jsem proti tomu, aby tu radar byl a tohle je alespoň dobré pro projíždějící řidiče,“ řekl pro Deník řidič osobního vozu z Mělníka. Podle místních obyvatel je nápis na silnici už více než jeden týden.

Umístění radaru v ulici Na Malém Spořilově kritizuje velká část veřejnosti. Do míst před železniční přejezd nebyl instalován kvůli bezpečnosti, ale kvůli hluku při přejíždění kolejí. Otřesy od vozidel vnímají hlavně lidé bydlící přímo u silnice, kterým v domech praskají stěny.

Nápis na silnici je prvním fyzickým činem, který bojuje proti radaru a přitom přímo neovlivňuje funkčnost samotného zařízení. Doposud se totiž našli pouze řidiči, kteří po radaru stříleli paitballovými pistolemi, přelepovali jeho čočku nebo útočili na snímací zařízení kameny.