Mezi lidmi, kteří dílo symbolizující Palachovo upálení poprvé spatří, bude prezident Václav Klaus a několik našich předních politiků.

Bývalému studentovi mělnického gymnázia a všetatskému rodákovi vzdají hold v den čtyřicátého výročí jeho úmrtí například předseda senátu Přemysl Sobotka, místopředseda vlády pro evropské záležitost Alexandr Vondra, ministryně obrany Vlasta Parkanová nebo ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg. Hosty slavnosti budou i francouzští politici nebo Palachův bratr Jiří.

Mělnický starosta Miroslav Neumann uvedl, že se na setkání s politickými osobnostmi musí město předem připravit. „Konzultujeme návštěvu s Kanceláří prezidenta republiky, z hlediska protokolů i bezpečnosti,“ vysvětlil Neumann.

Slavnostní akt odhalení památníku začne 19. ledna v 15 hodin v Jungmannových sadech, následovat bude doprovodný program v mělnickém kině Sokol.
Předseda Spolku Jana Palacha ve Všetatech Lumír Horák uvedl, že je rozhodnutím města o vytvoření památníku potěšen: „Jsem rád, že tam bude. Čin Jendy nabyl takového rozměru, že je jeho jméno známé téměř po celém světě. Nedávno jsem se dokonce dozvěděl, že je po něm pojmenovaná třída na ostrově Mauritius.“

Tři a půl metru vysoký bronzový památník zobrazující postavu v plamenech byl zhotoven francouzským uměleckým slévačem podle původního díla maďarského sochaře Andráše Becka. Na jeho usazení už je v Tyršově ulici připraven piedestal.

Obyvatelé Mělníka přispěli do veřejné sbírky, vyhlášené na pořízení památníku městem před půl rokem, ke včerejšímu dni 664 tisíci korun.