Už v tomto týdnu dojde k zasypání chodby, odhalené propadem části náměstí Míru v Mělníku v polovině července letošního roku. Důvodem je nestabilní stropní část sklepení.


Zasypat? Co nejrychleji


O krátké chodbě nemělo vedení města ani tušení. Přestože je většina chodeb a sálů pod náměstím Míru zmapována, stále může podzemí na různých místech překvapit. Stejně tomu bylo v červenci, kdy před budovou radnice prasklo vodovodní potrubí a narušilo statiku povrchu. Ten se propadl částečně do chodby vedoucí z budovy radnice a do neznámých prostor.

Vzhledem k tomu, že díra v zemi odhalila novou chodbu, museli se odborní pracovníci prokopat až do hloubky šest metrů a zajistit bezpečný přístup z náměstí. Tam nalezli skoro pět metrů dlouhý sklep, který je na jedné straně zakončený zdí.

Po prokopání do chodby se objevil velice znepokojující fakt. Strop sklepa je natolik nestabilní, že by se mohl kdykoli zřítit. „Klenba sklepa je narušená několika trhlinami a visí na nich kamenné bloky. Ani nevíme, jak jsou těžké. Část, která je vidět, má kolem deseti tun,“ uvedl mělnický místostarosta Jaromír Kovářík.

Podle odborníků je potřeba chodbu co nejrychleji zasypat. Oprava stropní klenby by byla nejen drahá, ale především velmi nebezpečná. „Nenajde se nikdo, kdo by pod to vlezl a začal tam cokoli dělat,“ podotkl Kovářík. Důvodem znemožnění prací je to, že nestabilní strop je nad celou plochou sklepení. Vzhledem ke všem faktům se k zasypání přiklonili i památkáři a Báňský úřad.

Kamiony pojedou několikrát


K zasypání chodby dojde ve čtvrtek. Předběžný termín potvrdila najatá firma v pondělí. Zastupitelé rozhodli na základě posudků odborníků o tom, že bude prostor zavezen popílkovou směsí, která zajistí oporu, přitom ale bude v budoucnu odtěžitelná. Možnost zalít prostor betonem, jako se dělo v minulosti ve sklepích na náměstí Karla IV., zástupci města zavrhli.

Na náměstí bude muset během jednoho dne přijet několik nákladních vozů se směsí. Radnice původně uvažovala o jednom voze, který by přijel plně naložen a zasypání se uskutečnilo jednorázově, kvůli podzemním chodbám v ulici Legionářů od toho ovšem upustili. „Na zásyp je potřeba asi padesát kubických metrů směsi, která váží kolem osmi set kilogramů na kubík. Raději rozdělíme náklad směsi do několika vozů,“ podotkl místostarosta.

Obyvatelé a návštěvníci města pocítí dočasné omezení, které bude v den prací na náměstí platit. Část náměstí Míru před budovou městského úřadu bude uzavřená, aby mohli řidiči s nákladním vozem manipulovat.


Auta na náměstí mohou jezdit dál


V souvislosti s havarijním stavem objevené chodby se na na webu melnicky.denik.cz strhla vášnivá diskuze na téma zamezení dopravy na náměstí.
„Pořád se nemohu zbavit dojmu, že historické části měst patří pěšákům, a na náměstí Míru tak nemají auta kromě zásobování co dělat,“ tvrdí v diskuzi jeden z častých přispěvovatelů, bohužel pod zkratkou. Ostatní názory našich čtenářů v diskuzi se shodují. Chtějí zákaz vjezdu na náměstí Míru, tedy kromě nutných případů.

Kritika na hlavu města se snesla i poté, co jeho představitelé pustili na náměstí těžkou vojenskou techniku při oslavách 28. října. Tehdy se už o stavu chodby vědělo a není vyloučeno, že v dalších místech mohou být podobně poškozené prostory. O zákazu vjezdu, nebo výrazném omezení provozu na náměstí radnice neuvažuje. „Mnoho lidí bychom odstřihli od možnosti zajet si do centra a vyřídit potřebné věci, znepříjemnili bychom život i podnikatelům, ke kterým by chodilo méně lidí,“ vysvětlil Kovářík.

V souvislosti s nově objevenou chodbou není podle mělnického starosty důvod se otázkou zákaz vjezdu zabývat. „Toto není důvod k omezení stávající dopravy na náměstí,“ řekl starosta Miroslav Neumann.

OFICIÁLNÍ VYJÁDŘENÍ MÍSTOSTAROSTY MĚSTA:
Vážení, nejsem ani náhodou odborník na podzemí, v žádném případě si nepřivlastňuji rozhodovat v těchto složitých a na odbornost velice náročných situací, ale medializovaná kampaň o předmětném sklepu mne uráží. Bez vychloubání si dovolím připomenout, že v listopadu roku 2006 jsem jenom z vlastního zájmu prolezl chodbu ke studni a šel za myšlenkou zpřístupnění. Stálo to hodně práce a konzultací, ale výsledek stojí za to. Radil jsem se se všemi, kteří se svými znalostmi a odborností měli a museli k tomuto vyjádřit, i s těmi, kteří mohli sehnat na ten původně bláznivý nápad peníze. Další, příklad. S osobním rizikem, pouze na základě informace pamětníka, jsem nechal prorazit zabetonovaný sklep ve vinárně pod radnicí a objevil se sklepní prostor nebývalého rozsahu. Práci k podzemí jsem bral jako svůj příspěvek pro město a jakousi lahůdku ve své práci. Bylo to takto vnímáno a následně jsem se stal členem komise podzemí, kde jsou členy odborníci, znalci problematiky i laici, jako jsem já.

Když se na začátku července letošního roku objevil na náměstí propad, měl jsem v tu dobu zápal plic. Byl jsem dopraven na místo a po zjištění, že se nikomu nic nestalo jsem zajásal, objevila se nová část podzemí o kterém jsme neměli nejmenší znalost. Bohužel po zajištění vstupu a zjištění jaký sklep a hlavně v jakém je stavu následovalo jen a jen zklamání. Od počátku naslouchám těm, kteří o geologických i bezpečnostních situacích a rizicích hodně vědí a řídím se názory odborníků, zejména těch, kteří do tohoto sklepu sestoupili a seznámili se se stavem in natura. Je krásné diskutovat z plochy náměstí, případně od stolu a vyjadřovat se, že by se mohlo, že nějak a pod.

Názor odborníků jsem předložil na zastupitelstvu města a bylo rozhodnuto, právě na základě posudků o vyplnění prostoru snadno odtěžitelným materiálem. Následně sestoupil do tohoto prostoru i RNDr. Horčička, člověk kterého názor vzhledem k odbornosti je téměř nezpochybnitelný. Ještě 5.11. byl přizván ing.Růžička CSc a následně obvodní báňský inspektor ing.Matula. Neprovádíme nevratné opatření, neničíme sklep a já nejsem rozhodně tím, kdo by se k ničení odkazu historie hlásil. Zároveň se ptám, kdo ještě chce a na základě čeho stanovený postup zpochybnit a rovněž chce převzít odpovědnost?

Zdraví Jaromír Kovářík