Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše by se noví nájemníci do bytů měli stěhovat nejdříve za dva roky. „Bydlení bude pochopitelně pouze na dobu určitou. Jen na dobu, než skončí potřeba sociální podpory. Potom se byt uvolní pro dalšího čekatele,“ vysvětlil Mikeš.

- 103 bytů vlastní město Mělník
- 59 z nich jsou startovací byty
- 12 bytů je s podporou pro lidi, kteří se ocitli v tíživé životní situaci
- 2 azylové domy nabízejí bydlení rodinám i jednotlivcům v nouzi

Výše nájemného má být nízká. „Za byt se bude se platit zákonem dané minimum,“ uvedl starosta. Podle něho jsou totiž ceny tržních nájmů v Mělníku za hranicí sociálních možností této skupiny lidí. Ještě ke všemu je ve většině případů nezbytné zaplatit předem tři nájmy. A na to sociálně slabší občané nemají peníze.

Tento typ sociálních bytů Mělník zatím nemá k dispozici. Ve městě ovšem fungují dva azylové domy, noclehárna pro lidi bez domova a případně i ubytovny.

Podle Drahomíry Pavlíkové, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví mělnické radnice, má město ještě dvanáct bytů s takzvanou podporou.

Tam žijí většinou lidé, kteří se ocitli v insolvenci.

„V těchto bytech ale nájemníci bydlí jen dočasně. V případě insolvence totiž dojde na pět let k poklesu příjmů – a právě na tu dobu jim můžeme pomoci bydlením v těchto bytech,“ vysvětlila Pavlíková předpoklad, že po uplynutí pětileté lhůty se tito lidé někam posunou a začlení se zpátky do běžného života a do společnosti.

Město má v současné době ve svém majetku sto tři byty. Devětapadesát z nich jsou byty startovací, které se nacházejí v ulici K Učilišti. Ve dvou věžácích u sídliště Slovany, které město před lety koupilo od mělnické elektrárny a s přispěním dotace je změnilo v malé byty, bydlí mladé rodiny s dětmi nebo páry, které časem počítají se založením rodiny. Zůstat tam mohou po dobu pěti let, mají tedy dost času, aby získaly stálé bydlení.

Lidem v nouzi, kteří řeší svou bytovou situaci, pomáhají mělnické sociální pracovnice.

„Snažíme se jim pomoci najít střechu nad hlavou. Může to být umístění v azylovém domě, ubytovně nebo noclehárně,“ připomněla Pavlíková. Problém je ovšem v tom, že azylové domy i ubytovny mají dost často plno. „Máme seznamy ubytoven, které vždy kontaktujeme, zda mají místo. Zároveň sledujeme nabídky realitních kanceláří nebo soukromých osob, které nabízejí pronájmy,“ popsala práci sociálních pracovníků Pavlíková.

Azylové domy má Mělník hned dva. Jeden z nich pro jednotlivce nebo pro rodiny, druhý v Dukelské ulici je určen výhradně pro matky s dětmi. Ale i tam je někdy dost velký problém najít volné místo.