Mělník/ Rozsáhlou revitalizaci centra Mělníka zahájily v posledních dnech práce v Tyršově ulici. Asfaltový povrch chodníku tam nahradí dlažba. Podle Petra Skácela z mělnické radnice, který je technickým dozorem stavby, by měly být opravy části chodníku od soukromé zdravotnické školy až k ulici U Tanku hotové do letošního 20. prosince.

Revitalizace zahájená rekonstrukcí chodníku v Tyršově ulici bude pokračovat v dalších místech centra, například i na náměstí Míru nebo v parku Jungmannovy sady, kde by měly práce začít také ještě v letošním roce.

Asi nejvýraznějším zásahem do života místních lidí, který revitalizace výrazně omezí, bude úprava ploch na náměstí a v přilehlých ulicích. Tam bude dočasně vykopán a snížen povrch o půl metru. Podle mělnického starosty Miroslava Neumanna bude vykopaný materiál odvezen a místo něho dodán nový.

Pro mnoho lidí tak bude komplikované dostat se do svých domovů, obchodů nebo dalších provozoven. Vedení mělnické radnice proto chystá postupná setkání s obyvateli města, aby je informovali o nadcházejících etapách revitalizace. „První setkání plánujeme ještě v letošním roce,“ poznamenal starosta Neumann.

Oproti původním předpokladům se cena revitalizace mělnického centra vyšplhala o dalších čtyřicet milionů korun. Konečná částka, kterou tak město za rekonstrukci centra zaplatí, se blíží ke sto sedmdesáti milionům korun. Podle starosty stojí za rostoucími náklady například navýšení cen oproti přelomu let 2007 a 2008, kdy se na zpracování žádosti o dotace na revitalizaci pracovalo.

„Bude se pracovat ve dvousměnném, možná i ve třísměnném provozu, aby byly práce hotovy co nejrychleji. Tím ale samozřejmě narostly i nároky na mzdy,“ vysvětlil Neumann a doplnil, že do soutěže o pracovní příležitost na revitalizaci se přihlásilo čtrnáct firem.