V posledních třech týdnech se pracovní rána v Pražské ulici v Mělníku měnila v dopravní džungli. Důvod? U přechodů chyběly pravidelné hlídky strážníků.

Hned po prvních dnech, kdy museli strážníci na úkor služby u škol zajišťovat dopravu při pravidelném čištění města, chodci zcela zapomněli na ostražitost.

Školáci i dospělí chodili přes přechod na červenou, barvy semaforu s klidem přehlíželi také řidiči.

Preventista městské policie Petr Limprecht uvedl, že neutěšená situace na přechodech před školami v Mělníku byla impulzem pro průzkum strážníků. „V civilním oblečení jsme stáli 15. dubna ráno tři čtvrtě hodiny nedaleko přechodu před základní školou J. Matiegky, který je na nejvíce frekventované silnici, a zaznamenávali jsme všechny prohřešky,“ vysvětlil Limprecht.

A výsledky za tak krátkou dobu byly více než alarmující: jednapadesát dětí a pět dospělých přecházelo na červenou, dvanáct dětí si přitom stihlo zapálit cigaretu, a na přechod vjížděli na červenou řidiči jak osobních aut, tak dokonce i autobusu.

„Velmi smutné bylo, že přes přechod nepřecházeli pouze výrostkové, ale také děti z prvního stupně a jejich rodiče,“ poznamenal Limprecht a dodal: „Průzkum nám potvrdil, že přítomnost uniformovaných strážníků u základních škol je bohužel takřka nezbytností.“

Právě v Pražské ulici dochází podle strážníků nejčastěji k hazardování se životem. Je zřejmě jen otázkou času, kdy tam dojde k tragédii.
Strážníci se na místa u škol opět vrátí. Svou přítomností chtějí nešťastným událostem předejít.

Průzkum strážníků: ráno 15. dubna od 7.15 do 8 hodin
Na přechod přešlo na červenou 51 dětí a 5 dospělých, 12 dětí si zapálilo cigaretu, oranžové světlo na semaforu nerespektovalo 22 osobních aut a 3 autobusy, na červenou projely 4 vozy a 1 autobus, jeden řidič ve vysoké rychlosti předjížděl auto přímo na přechodu pro chodce