Radar Na Malém Spořilově v Mělníku, který je trnem v oku mnoha řidičům i dopravním odborníkům, do konce roku zmizí. K tomuto razantnímu kroku dospěli mělničtí radní po téměř dvouletém fungování zařízení .
Hlavním důvodem odstranění sporného radaru byl podle mělnického starosty Miroslava Neumanna zejména výsledek statistiky, který poukazuje na zlepšení dopravní situace v lokalitě. „Podle čísel, která máme k dispozici, se od doby nainstalování zařízení počet přestupků snížil řádově o 75 procent. Tím tedy odpadá původní problém boření nemovitostí a hluku, kvůli kterému jsme tam radar umístil,“ vysvětlil starosta. Přiznal také, že na konečný verdikt radních měla velký vliv také dlouhodobá kritika radaru řidiči a neustálý zájem médií.
Obyvatelé některých domů, kteří bydlí v bezprostřední blízkosti přejezdu, se ale shodují na tom, že ani radar příliš nepomohl k odhlučnění ani proti otřesům. „Mně to připadá pořád stejné, radar situaci nijak zvlášť nezlepšil,“ řekla Deníku Monika Rýdlová, která bydlí v domě jen pár metrů od vlečky.
Odstraněný měřič, který městu pronajímá soukromá firma Czech radar, nazmar ale nepřijde a poputuje jinam. „Konkrétní místo zatím neznáme, vše konzultujeme s dopravním inspektorátem v Mělníku,“ uvedl Miroslav Neumann s tím, že se s největší pravděpodobností přemístí k nějaké škole či ke zdravotnickému zařízení.
Takové přesunutí radaru přivítají zejména jeho skalní odpůrci, kteří umístění zařízení kritizovali zejména proto, že měří rychlost před téměř nepoužívaným přejezdem vlečky ústící do areálu firmy Mefrit. Jejich znepokojení také vystupňoval fakt, že většina peněz z pokut putovala do kasy soukromé firmy, která radar vlastní.
Jedním z nespokojených řidičů byl Martin Jašurek z Kel. „Jsem rád, že radar z přejezdu zmizí. Nemá tam valný efekt a já ho vnímám jako sprostý prostředek k vybírání peněz,“ prozradil. „Určitě ho přivítám v místech, kde je velký ruch, třeba tam, kde chodí děti,“ dodal Jašurek.
Jakým způsobem město po odmontování kontrolního zařízení zajistí obyvatelům přilehlých domů v ulici Na Malém Spořilově nižší hlučnost a předcházení otřesům, doposud radní neřešili.