Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše se proto obrátilo na stát, kterému nemovitost patří, zda by ji mohlo získat bezúplatným převodem nebo alespoň za vyvolávací cenu. Marně. „Ministerstvo financí chce významné stavby dražit," vysvětlil starosta.

Odhadní cena vily ve stylu geometrické secese, která pochází ze začátku dvacátého století, je šest milionů korun. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v létě vyhlásil výběrové řízení, do něhož mohou zájemci podávat nabídky až do posledního letošního dne.

Záleží na zastupitelích 

Zatím není jisté, zda se město do výběrového řízení přihlásí. „Musíme se dohodnout se zastupiteli, zda do toho půjdeme," řekl Ctirad Mikeš.

Žilkova vila je podle něho výjimečnou nemovitostí. Nachází se v historické části města, je dopravně přístupná a nabízí velké prostory.

Ty by mohly sloužit záměru, zahrnujícímu například galerii, která by představila díla patřící městu, a další výstavní prostory, věnované historii dvacátého století. „Město by mělo kupovat významné stavby, pro současné i příští generace," poznamenal starosta.

Začátek dvacátého století

Vilu v Nové ulici nechala postavit v letech 1906 až 1907 Marie Neumannová podle projektu architekta Bohumila Hübschmanna stavitelem Quidem Bělským. Pozdějším majitelem se stal její zeť František Žilka, pedagog evangelické bohoslovecké fakulty.

Vila ve stylu geometrické vídeňské secese má průčelí se vstupní předsíní, bílými sloupy a kamennými lavičkami. Hladkou bílou fasádu zdobí dekorativní pásy hrubé okrové omítky s barevnými glazovanými kachli, dřevěnými štíty a zábradlími balkonů. Římsu přitom zdobí malovaný motiv vlny.

Uvnitř se dochovaly například cenné vitráže, dřevěné schodiště s vyřezávaným zábradlím nebo ozdobné zárubně dveří. V osmdesátých letech minulého století čekala vilu demolice, později však byla opravena a sídlil tam úřad práce. K nemovitosti patří i svažité pozemky, na nichž kdysi bývaly vinice.

Vila Karola

Městu patří další významná mělnická nemovitost, Vila Karola v Husově ulici, postavená v romantickém stylu anglické gotiky, která pochází ze sklonku devatenáctého století. Knihovna, jež tam sídlí, se má časem stěhovat do prostor na náměstí Karla IV. Vila Karola má však omezené prostorové možnosti, jejichž změnu by podle starosty památkáři neposvětili.