Podle místostarosty Mělníka Petra Volfa samotná slavnost proběhne již po jednaosmdesáté. „Tradice byla sice založena roku 1911, ale v důsledku válečných let a hospodářské krize měla ve své historii několikaleté výpadky. Proto letos slavíme 81. ročník, byť akci samotné je již 108 let,“ vysvětluje.

Koncept vinobraní se oproti loňskému roku zásadně nemění. „Opět se budete moci těšit na nabitý multižánrový program hudebních scén, divadelní a šermířské vstupy na zámecké scéně, nebo soutěže, výtvarné dílny a pohádky pro nejmenší na scéně dětské. Jedním z vrcholů vinobraní bude sobotní odpolední průvod historických postav a povozů, kterého se tentokrát zúčastní i návštěvy z partnerských měst Oranienburg a Lučenec,“ říká Petr Volf.

Ke zkvalitnění služeb znovu pomůže použití výhradně vratných kelímků, které loni výrazně snížilo množství odpadu v ulicích a na stáncích. Za vratný kelímek zaplatí návštěvník každé kulturní akce v Mělníku padesátikorunu. „Návštěvník přijde ke stánku s použitým kelímkem a na místo něj dostane čistý kelímek s objednaným pitím,“ vysvětlil Volf s tím, že lidé si navíc mohou kelímky po skončení akcí ponechat. Budou totiž opět potištěny logem každé konkrétní kulturní akce a ještě na nich najdou výčet těch největších událostí ve městě, jako například tradiční Vinobraní nebo třeba Vinný košt.

Plastové kelímky navíc stánkaři nevymývají na místě sami. Jen ty špinavé posbírají a město zajistí jejich odvoz a vyčištění.

Ani většina místních obyvatel není proti zavedení tohoto ekologičtějšího systému. „Podle mě to není vůbec špatný nápad, alespoň se člověk nebude na vinobraní brodit mezi kelímkama, protože někteří lidé ho nejsou schopni ani zahodit do koše,“ tvrdí Petr Horák z Mělníka.

Najdou se ale i ne moc souhlasné názory. „Už se vidím, jak budu celý večer hlídat jeden kelímek, abych ho někde nezapomněla. A dávat si uleptaný kelímek za pas bude asi dobré lákadlo pro vosy a jinou havěť,“ tvrdí Klára z Neratovic.

Navíc od pondělí už bude možné si zakoupit vstupenky na Vinobraní přes internet.

| Video: Youtube