Mělník od začátku května začne nabízet obyvatelům svoz bioodpadu. Poprvé odvezou popeláři odpad ze zahrádek ve středu 9. května. Zájemci, kteří mají v Mělníku pozemky nebo trvalé bydliště, mohou požádat o bezplatnou zápůjčku popelnice. Bioodpad se bude svážet každé dva týdny, vždy v lichý týden.

O zapůjčenou popelnici si Mělničané mohou poprvé říct na městském úřadě v pondělí 16. dubna. Podmínkou je, že žadatel musí být občanem Mělníka a zároveň nesmí dlužit na poplatcích za svoz komunálního odpadu.

Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše se město o náklady rozdělí s firmou, která bude odpad svážet. Radnice za tuto službu pro občany zaplatí něco málo přes půl milionu korun. Město si od zavedení svozu bioodpadu slibuje snížení množství komunálního odpadu. „Snížením množství komunálního odpadu podle města klesnou náklady na jeho zpracování, tyto peníze pak budou použity právě na službu svozu bioodpadu. Městu s náklady nepomáhá žádná dotace,“ ujistil Ctirad Mikeš.

Ve čtvrtek došlo k výbuchu v chemičce Synthos při čištění nádrže. Zahynulo šest dělníků.
Terminál rafinerie, kde zemřelo šest lidí, už běží

Lidé na sídlištích ve městě popelnice na bioodpad k dispozici mít nebudou. „Lidé nejsou příliš disciplinovaní a v těchto nádobách by zůstávalo velké množství kuchyňského odpadu, který se musí dále sanovat. V nádobách může skončit cokoliv. Na sídlištích se to nedá smysluplně udělat," řekl starosta Mělníka s tím, že takový pokus už zkoušelo mnoho měst po celé republice a mezi panelovými domy jsou popelnice na bioodpad nesmyslné.

Doposud mohli obyvatelé Mělníka vozit bioodpad do sběrných dvorů, ale málokomu se chtělo cestovat. A mnohdy ani nebyla možnost jak to odvézt. „Často se stává, že lidé nacpou bioodpad do běžné popelnice na její dno, kam popeláři nevidí. Zavedení svozu bioodpadu je jakási nadstandartní služba pro místní lidi,“ vysvětlil Mikeš.

Většina Mělničanů tuto službu od radnice uvítá. „My se sice na zahradě snažíme kompostovat, ale nemáme zase takovou plochu, aby se nám tam všechno vešlo. Takže já si určitě zajdu na radnici pro popelnici na bioodpad mezi prvními,“ potvrdil Jan Dvořák z Mělníka.

Ilustrační foto.
Starostové sedmnácti obcí žádají od kraje řešení dopravy

BioodpadZdroj: Deník

Pro zvídavé děti budou v expozici přichystané jarní hádanky a rébusy a v případě zájmu s nimi rodiče během Velikonoc mohou navštívit i strašidelné Dobříšské přízraky v půdních prostorách zámku.
Se svátky jara ožívají památky. A nejen Velikonocemi!