1,7 milionu korun – přesně tolik se městu podařilo získat od státu na zpřístupnění části podzemí Mělníka. Město k této dotaci přidá jeden milion korun ze svého – a zpřístupňování prostor, kam veřejnost doposud nemohla nahlédnout, může začít!

Má to však jedinou podmínku. „Státní dotace musí být ještě letos proinvestována,“ upozornil starosta města Mělník Miroslav Neumann. Po výběru zhotovitele prací se začne. Zpřístupňování podzemí by mělo začít ještě v listopadu.

„Začneme na cestě, která je ke zpřístupnění nejvíce připravená. Jde o úsek od dvora bývalého okresního úřadu do bezprostřední blízkosti studny ze čtrnáctého století uprostřed náměstí,“ naznačil starosta.

Lidé se tak mohou těšit, že s největší pravděpodobností budou moci už příští rok na jaře do podzemí nahlédnout v rámci klasické prohlídky s průvodcem. První, letos zpřístupňovaný úsek, je však jen začátkem. „Postupně chceme pokračovat dál. V mělnickém podzemí jsou úseky, které se dají zpřístupnit i za menší peníze, než úsek od bývalého okresního úřadu ke studni,“ je přesvědčen Neumann.

Které části podzemí by tedy v budoucnu mohli lidé ještě spatřit. Například prostor od radnice do na jaře nově objeveného prostoru před radnicí. Padají i návrhy na další menší okruhy, které jsou pod domy ve vlastnictví města. A proč se město k zpřístupnění podzemí pro veřejnost rozhodlo? „Je to jedna z cest, jak do města přivést další turisty, nebo tady udržet ty stávající,“ tvrdí starosta.

V současné době spojuje studnu a dvůr bývalého okresního úřadu 150 metrů dlouhá chodba, která je však plná bláta a škváry. Ještě ke všemu je na konci chodby jen půlmetrový průhled, kterým je možné do studny nahlédnout. To vše by se mělo však ještě letos změnit a ke studni dojdou první návštěvníci.