Kraj ještě v letošním roce umístí ve středních Čechách přes dvacet měřičů okamžité rychlosti projíždějících vozidel, většinu z nich s možností pořízení statistických údajů. Dva z měřičů přitom mají být na Mělnicku. „Počítáme s nimi na silnici II/246 před školou v Cítově a na silnici II/101 před školkou v Kralupech nad Vltavou,“ uvedl krajský mluvčí Martin Kupka.

Podle hejtmana Petra Bendla je umístění měřičů okamžité rychlosti pokračováním projektu Bezpečně do školy. „Patří k efektivním opatřením, která přispívají ke zvýšení bezpečnosti na silnicích v kraji,“ poznamenal hejtman.

„Místa, kde budou měřiče instalovány, jsme vybrali na základě analýzy odborných firem, kde taková zařízení budou nejvíce užitečná,“ připomněl Kupka. Před Základní školou v Cítově přitom bude měřič bez možnosti pořízení statistických údajů. Na silnici před mateřskou školou v kralupské ulici Generála Klapálka pak má být měřič, který statistické údaje zaznamenává. „Součástí zařízení je počítač, který schraňuje data, ty jsou pak pro nás zdrojem cenných informací o pohybu vozů v lokalitě,“ vysvětlil krajský mluvčí s tím, že pro krajskou samosprávu jde o důležité informace, z nichž budou například vycházet závěry, zda jsou v místě nutná ještě další bezpečnostní opatření.

Díky měřičům okamžité rychlosti si podle Kupky řidiči uvědomují, že jedou příliš rychle. „Dosavadní zkušenosti potvrzují, že pak řidiči zpomalí,“ dodal Kupka. Náklady na letošních jedenadvacet měřičů odhadl náměstek hejtmana pro dopravu Karel Vyšehradský na asi 2,3 milionu korun. Loni přitom kraj zaplatil za patnáct měřičů skoro 1,9 milionu korun. „V příštím roce počítáme na územní kraje ještě se třetí vlnou instalace měřičů okamžité rychlosti,“ doplnil náměstek.