Požár ropné nádrže byl scénář včerejšího taktického cvičení záchranného integrovaného systému MERO 2007. Příčinou požáru byl zásah bleskem do zásobníku ropy s označením H22 na centrálním tankovišti ropy společnosti v Nelahozevsi. Cvičení mělo především za úkol procvičit součinnost středočeských hasičů, generálního ředitele Hasičského sboru České republiky a krizových štábů. Cvičení simulovalo požár, jehož vznik je velmi nepravděpodobný.

„Podle mne je pravděpodobnost vzniku takového požáru asi jedna desetina procenta,“ uvedl Vít Tůma, provozně – technický ředitel společnosti Mero. Námět cvičení byla tedy krajní možnost, když už by selhaly všechny zabezpečovací systémy.

Podle scénáře včera po zásahu bleskem v 9 hodin explodovaly páry v nádrži a poškodily se automatická hasící zařízení. Zásah hasičů byl tak naprosto nezbytný. Na místo nejdříve dorazily jednotky z nedalekého Kaučuku, kteří povolali další hasiče s technikou. Oheň se mezitím rozšířil, potopila se střecha nádrže, na které vznikl celoplošný požár.

Požár hasiči porazili po čtyřech hodinách dvěma mobilními monitory Ambassador, což je specielní špičkové zařízení pro obdobné případy, kdy je nutné oheň hasit intenzivně silným proudem vody či hasící pěnou. Pro hasiče bylo cvičení důležité především proto, aby věděli, za jak dlouhou dobu zvládnou dostat na míst dostatek hasící pěny. Té by v případě tak velikého požáru bylo potřeba neuvěřitelných 100 tun.

„Z hlediska taktiky se hašení ropné nádrže dost liší od normálního požáru. U běžného ohně prostě začneme hasit hned. Tady by ovšem takové jednání nemělo cenu. Musíme počkat na dostatečné množství hasiviny,“ řekl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Křivan. Potřebné množství hasící pěny se podařilo hasičům nashromáždit přibližně po třech hodinách, což je podle nich dostačující.

Na uhašení mají teoretický limit 20 hodin. Poté by došlo k vyvržení obsahu vlivem přehřátí. Hasiči tedy vše zvládli s velikým předstihem, když do akce nasadili dvě hasící zařízení Ambassador. „Dva Ambassadory by požár nádrže uhasily asi za hodinu,“ poznamenal Křivan. Hasiči je včera testovali asi patnáct minut.

Společnost Mero je vlastníkem mezinárodních ropovodů a velikých nádrží o objemu statisíců krychlových metrů. Je také nejvýznamnější společností, která skladuje nouzové strategické zásoby ropy. Centrální tankoviště v Nelahozevsi má 14 nádrží s kapacitou 1,3 milionu metrů krychlových.