Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše v dnešní době lidé nechodí se svými podněty na radnici, raději se na ni obracejí prostřednictvím moderních technologií.

Aplikace ZmapujTo vznikla před třemi lety, kdy bylo jejím cílem bojovat proti černým skládkám. Před rokem byla spuštěna druhá verze projektu, která dává lidem šanci přispět k řešení řady dalších možných problémů, na které v přírodě nebo ve vesnicích a městech narazí.

Stačí, aby si do svých chytrých telefonů zdarma stáhli mobilní aplikaci ZmapujTo, k dispozici mají verze pro Android, iPhone i Windows Phone. Ovládání aplikace je snadné a nevyžaduje registraci. Stačí pořídit fotku, přiřadit hlášení do příslušné kategorie a odeslat.

Na základě lokalizace dle GPS souřadnic, která se v aplikaci vyhledá automaticky, odchází hlášení přímo k odpovědným úředníkům.

Města ani vesnice se přitom jen zaregistrují, nemusejí nic instalovat ani kupovat hardware nebo software, všechno jde přes webový prohlížeč.

Do ZmapujTo jsou na Mělnicku zapojena i další města a vesnice. V Mělníku se za krátký čas prostřednictvím aplikace objevilo nejvíce hlášení o poškozených dopravních značkách, v Neratovicích se zase většina podnětů týká drobného nepořádku, čtvrtina hlásí černé skládky. V Kralupech nad Vltavou jsou hlášení o černých skládkách dokonce tři čtvrtiny.

Do aplikace jsou zapojeny i vesnice, třeba Kojetice, Libiš, Všetaty nebo Nelahozeves, kde za první dva měsíce přišlo sedmnáct hlášení, šlo například o černé skládky nebo díry v silnicích.