„Lidé si tam dávali různé svíčky a květiny. Dokonce už to došlo tak daleko, že si tam občas někdo dal nějaký kámen a v podstatě tam vyrobil malý pomník,“ říká mělnický místostarosta Milan Schweigstill s tím, že takové věci by se ovšem na rozptylové loučce objevovat neměly. „Takové místo by mělo být bez jakýchkoliv takovýchto věcí přímo na ploše,“ dodává Milan Schweigstill.

Město nechalo plochu ohradit řetězem a vymezilo u silnice prostor, kde mohou pozůstalí položit květinu a zapálit svíčku. „Zaměstnanci krematoria budou místo obsluhovat a udržovat. Když květina zvadne, vyhodí ji,“ popisuje místostarosta a dodává, že cílem je udržet rozptylovou loučku čistou a travnatou. Celá investice prý vyšla na necelých dvě stě tisíc korun. Město by také rádo v budoucnu chtělo zlepšit místní hřbitov. „Na hřbitově svatého Václava v Pražské ulici máme malou obřadní síň, kterou bychom chtěli rekonstruovat,“ řekl Milan Schweigstill.

Ostatní větší města na Mělnicku prý nemají s udržováním čistoty rozptylových louček velké problémy. Nehlásí ani žádné velké potíže s kriminalitou. Některé stavební prvky na hřbitovech by si ale prý zasloužily opravu, jako třeba v Neratovicích. „V jedné části hřbitova máme hlavní asfaltové cesty, které jsou teď dost potrhané. Děje se tak kvůli vzrostlým stromům, které svými kořeny vytvářejí pod asfaltem vlnky,“ popisuje neratovický starosta Roman Kroužecký, který prý již záležitost konzultuje s odborníky. „Diskutovali jsme o možnosti, že by se kořeny uřezaly. Zajímalo nás, jestli by takový zákrok nenarušil stromy a podobně,“ upřesňuje starosta.

Neratovický hřbitov se dělí na dvě části – starou a novou, přičemž stará podle slov Romana Kroužeckého je už plná. „V nové části se hrobů zatím nachází poměrně málo, zbytek tvoří prakticky jen tráva. Nachází se tam i rozptylová loučka,“ říká Roman Kroužecký a dodává, že ačkoliv nová část stále nabízí velkou kapacitu, která by odhadem mohla vydržet i třicet čtyřicet let, největší zájem lidé jeví v současnosti o kolumbária.

Problémy s cestami, které se týkají hřbitova, musely v minulosti řešit také Kralupy nad Vltavou. „Komunikace směrem ke hřbitovu byla krajská, došlo tam k sesuvu vozovky. V podstatě jsme ji museli uzavřít a následoval investiční záměr, který se pak podařilo naplnit tím, že se komunikace celá opravila,“ popisuje tiskový mluvčí radnice Aleš Levý.