Dvě polohovací lůžka pro léčebnu dlouhodobě nemocných, která patří k místní nemocnici, město nezaplatí. Přestože jde o nízké náklady sedmatřicet tisíc korun, mělničtí zastupitelé to na svém posledním zasedání odmítli. Nejsou lakomí, nechtějí ale přispívat soukromé firmě.

Majitelem nemocnice je od loňského roku společnost Mělnická zdravotní, jejímž hlavním akcionářem je pojišťovna Kooperativa. Kraji za ni zaplatila přes osmdesát milionů korun a zavázala se k investicím za dalších sto dvacet milionů korun v následujících dvou letech.

Mělnický rozpočet na letošní rok s žádnou částkou pro místní nemocnici nepočítal. Na úterním zasedání na radnici se ale místní zastupitelé zabývali žádostí firmy Mělnická zdravotní o příspěvek sedmatřicet tisíc korun na pořízení dvou polohovacích lůžek pro dlouhodobě nemocné pacienty.

Následující diskusi zahájil zastupitel Milan Schweigstill, který připomněl, že přípravy letošního rozpočtu provázela četná úsporná opatření. „Škrtali jsme, co to šlo, a teď máme přispívat jinam,“ poznamenal. Proti penězům pro soukromou firmu se pak postavili i další politici, dva místní lékaři. Ladislav Peychl poznamenal, že ve městě působí ve zdravotnictví řada soukromých subjektů, které se u města o příspěvky neucházejí. „Pokud by město začalo soukromým subjektům ve zdravotnictví rozdávat peníze, mělo by na to mít stejně jako u sportu nebo kultury nějaký systém,“ poukázal Peychl na možné stanovení precedentu. Stejně jako Roman Gruber se přitom divil, že se o tak nízkou částku uchází u města dceřinná společnost druhé největší pojišťovny na českém trhu.

To záhy vysvětlil starosta Miroslav Neuman tím, že mělo jít o symbolický příspěvek, který by rakouskému majiteli firmy doložil zájem města
o rozvoj nemocnice. „Před časem nás oslovil bývalý ředitel nemocnice, z několika navrhovaných možností jsme tehdy vybrali tu nejméně nákladnou,“ řekl starosta.