Mělník koupí část pozemků v parku Antonína Junka v městské části Mlazice za cenu skoro čtyři a čtvrt milionu korun. Na svém posledním zasedání to schválili zastupitelé.

Pozemky na asi polovině plochy mlazického parku, které patří dvěma soukromým majitelům, jsou podle stávajícího územního plánu stavebními parcelami. Změna územního plánu, 
k níž se schyluje, to však má změnit.

Pozemky se proto na sklonku minulého roku objevily v nabídce místní realitní kanceláře. Na mělnické zastupitele se tehdy obrátila skupina lidí z Mlazic, aby park zachránili.

980 korun za metr čtvereční

Zastupitelé řešení příliš dlouho nehledali. Shodli se, že město pozemky koupí za cenu devět set osmdesát korun za metr čtvereční. Padl tím po letech limit pěti set korun, který byl nejvyšší možnou částkou u pozemků kupovaných radnicí, protože na nich stály nemovitosti města.

Přesto se na jaře letošního roku zastupitelé k otázce koupě pozemků v mlazickém parku opět vrátili. Schválení záměru na posledním zasedání předcházela debata, v níž mezi vládnoucí koalicí nepanovala shoda.

Místostarosta Milan Schweigstill připomněl, že jde o značnou sumu, která by mohla přispět k investicím v dalších částech města, jež místní lidé postrádají. A navíc dostane opozicí ostře sledovanou ekonomickou rezervu opět pod limit stanovený finančním výborem. Kdyby město pozemky nekoupilo, stále by místním lidem zůstala větší polovina parku, na níž se nachází rovněž hřiště. Podobně to viděl i Ondřej Tichota, který pochyboval, zda je záměr skutečně prospěšný pro všechny občany města.

Stavba omezí hodnotu bydlení

Za koupi pozemků se postavil starosta Ctirad Mikeš, podle kterého je právě část parku, kde se nacházejí stavební parcely, lepší než sousední městské pozemky. „Stavět tam domy by znamenalo omezit hodnotu poklidného bydlení ve čtvrti," poznamenal starosta.

Se závěrem neváhat a koupit se do debaty zapojilo několik dalších zastupitelů, například Zbyněk Šnajdr nebo Petr Kowanda, podle kterých by měl být zachován zelený prostor k dětským hrám.

Zastupitelé rovněž řešili kupní cenu, která je sice značná, podle znaleckých odhadů by ale mohla být až dvojnásobně vyšší.

Koupi části pozemků v parku Antonína Junka pak mělničtí zastupitelé schválili čtrnácti hlasy proti šesti.

Oprava dětského hřiště

V polovině mlazického parku, která je majetkem města, se nachází dětské hřiště, které čeká v letošním roce rekonstrukce. Stávající herní prvky mají být opraveny, navíc tam přibude rozsáhlý herní hrad, který si místní lidé vybojovali v hlasování na městském webu.