Téměř tři tisíce lidí pravidelně navštěvují odběrová místa Oblastního spolku Českého červeného kříže v Mělníku.

Počty dárců se mění

Podle Heleny Kostomlatské z mělnického spolku se počet dárců neustále mění. „Někteří lidé z určitých důvodů přestanou darovat krev, ale jiní zase nahradí,“ uvedla Kostomlatská a dodala, že noví dárci přicházejí většinou na doporučení příbuzných či přátel, kteří už krev dávají.

Osm odběrových míst

Mělnický červený kříž působí v poměrně rozsáhlé oblasti, kde zajišťuje osm odběrových míst. „Odebíráme v Mělníku, Kralupech nad Vltavou, Neratovicích a ve Mšeně. Potom jezdíme také do Brandýsa, Čelákovic, Odoleny Vody a do Nymburka,“ řekla Kostomlatská a doplnila, že přehledný seznam termínů odběrů krve mohou lidé nalézt na webu spolku.

Od 18 do 65 let

Ředitelka Českého červeného kříže v Mělníku Alena Herinková uvedla, že krev mohou darovat lidé ve věku od osmnácti do pětašedesáti let. „Docházejí mladí i starší, nekdy jsou to celé party nebo třídy studentů,“ konstatovala Herinková.

Podle ní je nejčastěji odebírána krevní skupina A+, která je zároveň kvůli velkému výskytu mezi lidmi nejvíce potřebná. „Dost dárců má také krevní skupinu 0+. Rh negativních je zase podstatně méně, ale také jsou méně potřeba,“ poznamenala Herinková.

I když má potenciální příjemce krve stejnou krevní skupinu jako dárce, není podle Heleny Kostomlatské vždy jisté, že je pro něho krev vhodná. Záleží totiž i na tom, jaké jsou v ní obsaženy protilátky.

Cesta nováčka k odběrovému místu není složitá. „Stačí, když se zájemce dostaví v době odběrů na odběrové pracoviště, předloží občanský průkaz i kartičku pojištěnce a přinese s sebou ranní moč,“ připomněla Kostomlatská.

Zdravý dobrovolník

Dobrovolník však musí být zdráv a netrpět žádným chronickým onemocněním. Budoucího dárce pak čeká vpich do prstu kvůli zjištění hemoglobinu, vyplnění dotazníku a návštěva lékaře, který je u odběrů přítomen.

„Nového dárce zapíšeme do počítače, vydáme mu kartu a pošleme ho na sál. Tam si umyje místo vpichu a zdravotní sestra mu odebere krev,“ popsala pracovnice mělnického červeného kříže.

Při prvním odběru dárce přijde o čtyři decilitry krve a při každém dalším o čtyři a půl. „Po odběru se občerství a podrží si alespoň deset minut vpich, aby se nevytvořila modřina,“ dodala Kostomlatská.